Wydrukuj tę stronę
czwartek, 13 wrzesień 2012 19:57

O ateistycznej kampanii billboardowej słów kilka

Napisał 
Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Prototyp billboardu. Prototyp billboardu. (c) Fundacja Wolność od Religii

Pierwszy w Polsce Billboard Ateistyczny, akcja rozpoczęta przez Fundację Wolność od Religii w Lublinie i wspierana przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, już teraz wzbudza ogromnie zainteresowanie mediów.

Cel akcji jest prosty – zwrócić uwagę katolickiej większości w naszym kraju, że istnieją ludzie niewierzący i, że nie wolno im narzucać swojej wizji świata, której pozytywna ocena jest bardziej kwestią nie opartej na rzeczywistości wiary, niż faktów.

Inny cel wypływa z haseł zawartych na billboardach – sugerują one, że etyczne zachowanie wcale nie wynika z wyznawanej religii. Historia świadczy o czymś zgoła przeciwnym – w imię wiary ludzie mordowali, torturowali i skazywali na wygnanie ogromne ilości ludzi. Dogmaty religii wstrzymywały też postęp, czyniąc życie wielu ludzi znacznie trudniejszym. Tak groźne i tragiczne w XX wieku zjawiska, jak antysemityzm, oparte były na nauczaniu chrześcijańskim – wystarczy prześledzić stanowiska w tej sprawie papieży na przestrzeni 50 lat poprzedzających dojście Hitlera do władzy, albo też zapoznać się z tym, co pisał o Żydach Marcin Luter.

Z drugiej strony państwa, w których obecnie większość ludzi nie wierzy w boga, bogów, boginie, są miejscami o znacznie niższej przestępczości, niż te państwa, w których nadal króluje religia. Kolejnym celem billboardów jest pokazanie innym niewierzącym, często prześladowanym przez wierzące otoczenie, iż nie są sami, nie muszą się bać, iż jest nas więcej. Zapraszamy zatem do wspierania akcji i do rozprzestrzeniania jej na cały kraj.

Strona inicjatywy na Facebooku.

Witryna Fundacji Wolność od Religii, głównego organizatora akcji.

Osoby zainteresowane kampanią prosimy o pisanie na nasz adres:

Ostatnio zmieniany czwartek, 13 wrzesień 2012 21:20
Jacek Tabisz

Od grudnia 2011 prezes PSR. Ateista, poeta, muzyk. Publicysta "Racjonalisty" i jeden z najaktywniejszych członków forum. Od niedawna pełni też funkcję celebranta Ceremonii Humanistycznych. Studiował historię sztuki, a następnie prowadził własne badania dotyczące sztuki Orientu podczas pobytów w Indiach, na Sri Lance i w Turcji. Autor najobszerniejszego kompendium wiedzy nt. klasycznej muzyki indyjskiej w języku polskim, opublikowanego na stronie Hanuman.pl. Sam gra głównie muzykę średniowieczną z zastosowaniem polifonicznej techniki gry na dwóch fletach, tzw. tibiae multiplex. Przede wszystkim jednak pisze poezję filozoficzną, inspirowaną mechanizmami natury, oraz odkryciami nauki. Stawia sobie za cel połączenie nauki i sztuki.

Najnowsze od Jacek Tabisz

Artykuły powiązane