Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 51
Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 11 październik 2010 19:15

Byliśmy na II Marszu Ateistów i Agnostyków

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kraków – uchodzący za ostoję konserwatyzmu – gościł wolnomyślicieli z całego świata. W dniach 8-11 października w dawnej stolicy Polski odbył się cykl imprez laickich – II Marsz Ateistów i Agnostyków wraz z wydarzeniami towarzyszącymi oraz kongres międzynarodowej młodzieżówki humanistycznej IHEYO organizowany przez PSR.

 

Za organizację Marszu oraz imprez towarzyszących odpowiadało Stowarzyszenie Mlodzi Wolnomyśliciele. Wszystko zaczęło się w piątek 8 października od projekcji filmu "Księżyc w nas" w reżyserii Diany Fabiánovej. Dzień później, na krakowskim Kazimierzu, odbyła się dyskusja na temat ateizmu żydowskiego z udziałem Anny Makówki-Kwapisiewicz oraz Łukasza Dąbrowieckiego.
Gwoździem weekendowego programu był rzecz jasna sobotni Marsz Ateistów i Agnostyków. Wśród kilkuset zgromadzonych nie zabrakło licznej grupy reprezentantów Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.

Świecą dymną w wolnomyślicieli

Tego samego dnia wieczorem odbyło się spotkanie przedstawicieli kilku polskich organizacji pro-laickich. Paneliści omawiali cele, taktykę oraz skuteczność działań ruchu laickiego w krzewieniu neutralności światopoglądowej państwa.  Jako prelegent wystąpiła prezes PSR dr Małgorzata Leśniak. Obok niej znaleźli się również przedstawiciele Towarzystwa Humanistycznego (Andrzej Dominiczak), serwisu Apostazja.pl (Paweł Gliński), Stowarzyszenia Młodych Wolnomyślicieli (Mateusz Burzawa). Spotkanie zostało jednak niespodziewanie przerwane. Nieznany sprawca wrzucił do lokalu świece dymną. Wszyscy musieli opuścić budynek. Na miejscu pojawiła się Straż Pożarna. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Niestety spotkanie nie mogło być kontynuowane.
Czytaj więcej o incydencie na Gazeta.pl.

Kongres IHEYO

W czasie weekendu odbył się również organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów kongres IHEYO - międzynarodowej młodzieżówki humanistycznej. Do udziału w kongresie zostali zaproszeni przedstawiciele polskich organizacji o charakterze humanistycznym, m.in. przedstawiciele PSR. Wojciech Baranowski reprezentował młodzież PSR w obradach Europejskiej Grupy Roboczej i Walnego Zgromadzenia IHEYO, w tym w wyborach władz IHEYO na następną kadencję. Nina Sankari, główna organizatorka kongresu, oraz Roar Johnsen, 1-szy Wiceprezes IHEU (Międzynarodowej Unii Humanistycznej i Etycznej) uczestniczyli w posiedzeniach jako obserwatorzy.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 luty 2012 20:06

Najnowsze od

Artykuły powiązane