Wydrukuj tę stronę
czwartek, 27 marzec 2014 00:00

Warszawa: Ósmy Festiwal Racjonalistyczny

Napisane przez  oddział warszawski
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów jest obecne w polskiej przestrzeni społecznej od 2006 roku. Angażujemy się w szereg inicjatyw promujących szeroko rozumiany racjonalizm, human...izm, ateizm, świeckość i neutralność światopoglądową obywateli i państwa. Czynimy to poprzez cykliczne projekty ogólnopolskie i na poziomie oddziałów terenowych Stowarzyszenia oraz pracę organiczną i samoedukację.

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów jest obecne w polskiej przestrzeni społecznej od 2006 roku. Angażujemy się w szereg inicjatyw promujących szeroko rozumiany racjonalizm, human...izm, ateizm, świeckość i neutralność światopoglądową obywateli i państwa. Czynimy to poprzez cykliczne projekty ogólnopolskie i na poziomie oddziałów terenowych Stowarzyszenia oraz pracę organiczną i samoedukację.

Naszą „markową” imprezą skierowaną nie tylko do członków/iń i sympatyków/czek PSR-u, ale również do jak najszerszej grupy ludzi o otwartych umysłach, jest Festiwal Racjonalistyczny, organizowany od roku 2007 w różnych miastach naszego kraju. Podejmujemy na nim problemy aktualne i ponadczasowe, zawsze z udziałem uznanych ekspertów z danej dziedziny wiedzy naukowej, medycyny, kultury. I zawsze z racjonalnym przesłaniem, na przekór prostym i złudnym teoriom opisu rzeczywistości i niestety irracjonalnym praktykom.

W tym roku – począwszy od lutowych obchodów „Dnia Darwina”, kontynuujemy spotkania merytoryczne, popularyzujące świecką naukę, edukację, kulturę i w ogóle racjonalizm w przestrzeni publicznej. W marcu, w ramach „Miesiąca Ateizmu”, poza cyklicznymi spotkaniami w oddziałach, odbyła się już dwudniowa impreza we Wrocławiu, „Dni Ateizmu”, z podtytułem „Sztuka-Racjonalizm-Wolność Słowa”, z bardzo ciekawym merytorycznie i intrygującym intelektualnie oraz kulturowo programem.

Pragniemy także zwrócić Waszą uwagę na coś zupełnie nowego w naszej racjonalistycznej rzeczywistości. 21 marca rusza, także pod patronatem PSR - nowa internetowa Telewizja - Racjonalista.tv i powiązany z nią portal informacji i wiedzy. Jak ta nowa inicjatywa się przyjmie – czas pokaże? Jednakże siłą rzeczy, fakt dysponowania stale dostępnym medium, czyni realizację naszych pomysłów - przedsięwzięciami „bez granic”.

Od ponad 3 lat szczególnie ważnym projektem warszawskiego PSR-u jest inicjatywa pod nazwą „Łyszczyński wraca do miasta”. Postaci Kazimierza Łyszczyńskiego – XVII wiecznego polskiego szlachcica, autora traktatu „De non existentia Dei” (O nieistnieniu bogów), ukaranego w 1688 roku śmiercią za otwarte głoszenia ateizmu, należy się hołd całego rodzimego środowiska humanistycznego.

Dlatego też 30 marca br. – dokładnie w dniu 325 rocznicy ścięcia Kazimierza Łyszczyńskiego na Rynku Starego Miasta w Warszawie - Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów zaprasza na cykl prelekcji i dyskusji panelowych 8. FESTIWALU RACJONALISTYCZNEGO. W programie tematy gorące, rozgrzewające umysł i emocje, także w szerszym dyskursie intelektualnym, społecznym i politycznym kraju. Gwarantujemy przekaz wiedzy i informacji na wysokim poziomie eksperckim i możliwość uczestnictwa w dyskusjach na sali i rozmowach kuluarowych. Podsumowujemy tam także doroczny, organizowany po raz 7 już Konkurs „Racjonalista Roku”, wręczając statuetkę za szczególne zasługi na rzecz budowy świeckiego społeczeństwa.

Dzięki Telewizji Racjonalista.tv najciekawsze wypowiedzi i wystąpienia trafią na internetową „antenę”. Jednakże „przekaz na żywo”, czyli obecność na otwartych spotkaniach i dyskusjach, rekomendujemy jako najlepszą formę niedzielnego, aktywnego spędzenia wspólnie wolnego czasu i poznania wielu ciekawych osób z naszego racjonalnego i coraz szerszego kręgu.

Zapraszamy!!!

Program festiwalu:

8. FESTIWAL RACJONALISTYCZNY
w ramach cyklu imprez PSR:
„Miesiąca Ateizmu” oraz projektu „Łyszczyński wraca do miasta”
...
Warszawa 30 marca 2014

Dom Literatury, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89

Organizator: Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów (PSR)

Partnerzy: Towarzystwo Kultury Świeckiej (TKŚ), Towarzystwo Humanistyczne (TH), Internetowa Lista Ateistów i Agnostyków (ILAiA), www.listyznaszegosadu.pl – portal Małgorzaty i Andrzeja Koraszewskich.

Patronat medialny: Racjonalista.tv, „Res Humana”

Program Festiwalu:

30 marca (niedziela) - dzień otwarty Festiwalu Racjonalistycznego

(zapraszamy serdecznie wszystkich i bez ograniczeń – na wszystkie, lub wybrane prelekcje)

Miejsce: Dom Literatury, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89

g.11.00-11.30 – Otwarcie Festiwalu przez Prezesa PSR Jacka Tabisza i wręczenie Statuetki Racjonalisty Roku za rok 2013, Maciejowi Psykowi za całokształt działań portalu wystap.pl.

11.30-12.00 – "Racjonalizm w mediach". Oficjalna prezentacja nowej, internetowej Telewizji Racjonalista – Grzegorz Roman (Racjonalista.tv).

12.00-13.00 – "Sumienie, GIODO czy prześwietna kuria? Wystąpienie z Kościoła nowym sporem o inwestyturę". Prelegent i moderator dyskusji: Maciej Psyk – założyciel portalu wystap.pl i inicjator szeregu wygranych procesów w sądach administracyjnych, sankcjonujących tzw. „włoską drogę” występowania z kościoła.

13.00-14.00 – „Historia pewnej Świątyni. Rzecz o Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie”. Wprowadzenie: dr Katarzyna Karaskiewicz, autorka książki pt. „Świątynia Opatrzności Bożej. Dzieje idei i budowy”. Moderator dyskusji: Marek Pawłowski (PSR Warszawa).

 14.00-15.00 - Przerwa w prelekcjach –dla chętnych spacer na pobliski Rynek Starego Miasta i spotkanie z przewodnikiem-historykiem, który na miejscu stracenia Kazimierza Łyszczyńskiego - 30 marca 1689 r., przedstawi tło wydarzeń (zbiórka pod Kolumną Króla Zygmunta III Wazy).

15.00-16.00 – ”Oświeceniowa wizja człowieka. Świat bez mitów i świętości”. Dwugłos: dr Piotr Napierała (PSR Poznań) i Jacek Tabisz (Prezes PSR)

16.00-17.00 – "Paranauka, paramedycyna, paranoja. Irracjonalne poglądy i szkodliwe praktyki”. Panel dyskusyjny z udziałem ekspertów ze środowiska medycyny i nauki – m.in. prof. Pawła Golika (Uniwersytet Warszawski-Wydział Biologii). Moderatorka dyskusji: Kaja Bryx (PSR Wrocław).

17.00-17.45 – „Jak uwolnić się od religii? Żeby było tak jak chcemy” Prelegent: Andrzej Dominiczak, Prezes Towarzystwa Humanistycznego.

17.45-18.15 – „Ceremonie Humanistyczne w Polsce – 6 lat doświadczeń i perspektywy rozwoju”. Prezentacja idei i dokonań projektu pod patronatem PSR. Wprowadzenie: Ewa Majdecka, Uniwersytet Warszawski, autorka pierwszej w Polsce pracy magisterskiej poświęconej ceremoniom humanistycznym.

Imprezy towarzyszące Festiwalu Racjonalistycznego:

- Wystawa zdjęć i publikacji związanych z Kazimierzem Łyszczyńskim, w ramach stałego projektu PSR „Łyszczyński wraca do miasta”.
- Kiermasz książek i wydawnictw o tematyce racjonalistycznej, humanistycznej i ateistycznej.

Ostatnio zmieniany czwartek, 27 marzec 2014 13:32

Artykuły powiązane