Wydrukuj tę stronę
niedziela, 16 grudzień 2018 02:02

Unia Brzeska a upadek Rzeczpospolitej

Napisała 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Serdecznie zapraszamy na wykład Grzegorza Romana "Unia Brzeska a upadek Rzeczpospolitej", który odbędzie się we wtorek 18 grudnia o godz. 18:00 w Klubokawiarni Minerwa (ul. Kuźnicza 29a, wejście przez Kalaczakrę).


Unia Brzeska z roku 1596 to wydarzenie, o którym bardzo mało się mówi. Polscy historycy, zwłaszcza katoliccy, skutecznie uciekają od tematu, przechodzą nad nim do porządku dziennego. Mówią, że to jedna z wielu zwykłych umów między różnymi grupami społecznymi. Tymczasem był to fakt brzemienny w skutkach dla naszego państwa. Upadek Rzeczpospolitej, rozbiory Polski mają swój początek właśnie w Unii Brzeskiej. To ona zapoczątkowała stopniowy rozkład polskiego społeczeństwa, skłóconego przez agresywną postawę Kościoła katolickiego głównie wobec prawosławia, które hierarchowie kościelni skazali na unicestwienie. Plan się nie powiódł a w odpowiedzi na niego Polacy wyznania prawosławnego ratunku przed polskimi władzami upatrywali w prawosławnej, carskiej Rosji. Skutki tych wszystkich działań znamy dobrze i odczuwamy do dziś.

Ostatnio zmieniany czwartek, 20 grudzień 2018 22:59
Kaja Bryx

Przewodnicząca Oddziału Dolnośląskiego PSR (od stycznia 2012 r.). Ateistka, filolożka, językoznawczyni. Tłumaczy poezję z łaciny, greki, hiszpańskiego i angielskiego. Lubi uczyć się rzadkich języków, interesuje się sztuką i naukami przyrodniczymi. Propaguje też w Polsce wiedzę o kulturze indyjskiej, obalając krążące stereotypy. Swoim działaniem pragnie dawać wyraz ateizmowi pozytywnemu, który jest nie tyle zaprzeczeniem religii, ile przede wszystkim afirmacyjnym światopoglądem opartym na nauce i filozofii, a znajdującym swój najpełniejszy wyraz w sztuce.

Najnowsze od Kaja Bryx