Wydrukuj tę stronę
niedziela, 20 maj 2012 18:10

Wrocław: wykład i dyskusja o Sri Lance

Napisał 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Oficjalny plakat wydarzenia. Oficjalny plakat wydarzenia. (c) Łukasz Dąbrowiecki

PSR Dolny Śląsk zaprasza na wykład Jacka Tabisza pt. Opowieść o Sri Lance, który odbędzie się w ramach Wrocławskiego Forum Wolnej Myśli, 24 maja o godzinie 18:00 w INS Ram Pam Pam Pam, Rynek 48.

Celem wykładu będzie ukazanie życia mieszkańców wyspy, na której dojrzewa cejlońska herbata, oczami naocznego świadka, który spędził 60 dni tylko wśród autochtonów. Zobaczymy kraj, w którym przez 30 ostatnich lat trwała domowa o podłożu nacjonalistyczno - religijnym. Zetkniemy się z kulturą o podłożu buddyjskim, z konfliktami pomiędzy współczesnością a egzotyczną tradycją, ze światem filmu i teatru.

Dowiemy się o niezwykłej koegzystencji i rywalizacji hinduizmu, buddyzmu, islamu, chrześcijaństwa... i komunizmu. Poznamy niespokojne losy Sri Lanki, jej perspektywę historyczną, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, dramatyczną między innymi dzięki 500 letniej historii zmagania się z kolonializmem, którego największym śladem jest fort na wyspie w Galle, słynny też jako symbol sławnego, tragicznego tsunami. Udamy się na lankijski odpowiednik naszego Wawelu, do Candy.

Po wykładzie zapraszamy jak zwykle na dyskusję. Tym razem rozmawiać będziemy o naszej recepcji tak zwanych krajów trzeciego świata. Czy ludzie tam mieszkający rzeczywiście różnią się od nas? Czy myślimy o nich w sposób odpowiadający ich faktycznemu życiu? Czy globalizacja może połączyć w pokojową jedność mieszkańców Ziemi, czy też tylko pozbawia tożsamości poszczególne ludzkie cywilizacje? Czy warto tą tożsamość chronić? Czy to, co staje się elementem powszechnym dla wszystkich Homo sapiens jest przede wszystkim dziełem Europejczyków?

Wstęp wolny.

Lokalizacja wydarzenia na mapie:


Wyświetl większą mapę

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 maj 2012 11:31
Administrator

Artykuł zamieszczony przez Administratora strony PSR. W razie problemów technicznych skontaktuj się, pisząc na adres: it [at] psr [kropka] org [kropka] pl.

Najnowsze od Administrator

Artykuły powiązane