Wydrukuj tę stronę
wtorek, 28 sierpień 2012 23:18

Wrocław: debata - czym jest świeckość?

Napisała 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W imieniu Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów mam przyjemność zaprosić wszystkich zwolenników świeckiej Polski na otwarte spotkanie dyskusyjne pt. Czym jest świeckość?, które poprowadzi prezes PSR, Jacek Tabisz. Spotkanie odbędzie się 30 sierpnia 2012 r., o godz. 18:00 w INS Ram Pam Pam Pam (Wrocław, Rynek 48, I piętro, nad Pizzą Hut, obok Empiku).

Dyskusja będzie się składała z dwóch części: debaty o naturze świeckości oraz planowania naszego wspólnego udziału w krakowskich Dniach Świeckości.

Dni Świeckości (13-17 września 2012 r.) to największa w Polsce manifestacja świeckości i okazja do spotkania rodaków, którym na niej zależy. Obok paneli dyskusyjnych i innych wydarzeń kulminacyjnym momentem Dni Świeckości będzie marsz z transparentami, który przejdzie ulicami Krakowa 15 września. Im liczniej zjawimy się w Krakowie, tym silniejszy będzie nasz przekaz dla polityków i dziennikarzy. Dni Świeckości to najlepsza okazja w roku, aby walczyć o nasze prawa. O świecką Rzeczpospolitą Polską.

Program Dni Świeckości znajduje się tutaj i tutaj, jego aktualizacje należy sprawdzać na stronie www.kpis.pl, gdzie znajdują się wszystkie informacje na temat Koalicji Postęp i Świeckość, organizującej wydarzenie.

Druga część spotkania przeznaczona będzie na dyskusję o samej świeckości, gdyż niejedno ma ona imię. Będziemy poruszać to zagadnienie od różnych stron, m. in.:

  • Czy edukacja i prawodawstwo powinny być całkowicie wolne od narracji religijnych, czy też nadrzędna powinna być dbałość o kulturową różnorodność?
  • Czy prawa dziecka powinny chronić je przed przedwczesną indoktrynacją religijną?
  • Czy różne obrzędy inicjacji religijnej wobec nieletnich, takie jak chrzest, pierwsza komunia czy obrzezanie, powinny być dozwolone w świetle prawa państwa chcącego uchodzić za świeckie?
  • Czy tzw. "uczucia religijne" powinny podlegać ochronie?
  • Czy ze świętych ksiąg nie należałoby wykreślić fragmentów będących pisemnymi odpowiednikami mowy nienawiści zwróconej przeciw ateistom, innowiercom, kobietom i osobom homoseksualnym?
  • Czy w przestrzeni publicznej mogą się znajdować symbole religijne?
  • Czy strój księdza, imama, rabina na ulicy też jest symbolem religijnym?

Na Dni Świeckości zapraszają:

Lokalizacja wrocławskiej debaty na mapie:


Wyświetl większą mapę

Ostatnio zmieniany wtorek, 28 sierpień 2012 23:30
Kaja Bryx

Przewodnicząca Oddziału Dolnośląskiego PSR (od stycznia 2012 r.). Ateistka, filolożka, językoznawczyni. Tłumaczy poezję z łaciny, greki, hiszpańskiego i angielskiego. Lubi uczyć się rzadkich języków, interesuje się sztuką i naukami przyrodniczymi. Propaguje też w Polsce wiedzę o kulturze indyjskiej, obalając krążące stereotypy. Swoim działaniem pragnie dawać wyraz ateizmowi pozytywnemu, który jest nie tyle zaprzeczeniem religii, ile przede wszystkim afirmacyjnym światopoglądem opartym na nauce i filozofii, a znajdującym swój najpełniejszy wyraz w sztuce.

Najnowsze od Kaja Bryx

Artykuły powiązane