Wydrukuj tę stronę
wtorek, 27 listopad 2012 20:42

Wrocław: o Katarach i krucjacie przeciwko południowej Francji

Napisała 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Katarzy wydaleni z Carcassonne w 1209 r. Katarzy wydaleni z Carcassonne w 1209 r. Wikipedia/public domain

W imieniu Oddziału Wrocławskiego Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów mam przyjemność zaprosić Państwa na wykład Jacka Tabisza pt. Katarzy, kultura Langwedocji i krucjata przeciwko południowej Francji, który odbędzie się w najbliższy czwartek, 29 listopada 2012 r., o godz. 18:00 w INS Ram Pam Pam Pam (Wrocław, Rynek 48, I piętro).

Średniowieczna herezja katarów była jedną z najpotężniejszych i najbardziej niezwykłych w swoich rozwiązaniach teologicznych. Katarzy wierzyli na przykład w reinkarnację, byli dualistami, a ich najbardziej wtajemniczeni członkowie dochodzili do momentu, w którym podejmowali samobójczą głodówkę wypływającą z wiary w niełączenie się z materialnym światem. Pod tym względem przypominali indyjskich dżinistów i przypuszcza się, że do powstania ich sekty przyczyniły się elementy zapożyczone z odległych, wschodnich centrów cywilizacyjnych.

Przeciwko katarom Kościół podjął brutalną krucjatę, która przyczyniła się do całkowitego wyniszczenia południa Francji. W krótkim czasie z najbogatszego regionu tego kraju stało się ono regionem najbardziej zacofanym, co trwa do dziś.

Tragedia katarów wydarzyła się w pięknych plenerach Langwedocji, czyli kraju Langue d'Oc, kraju języka okcytańskiego, znacznie bliższego katalońskiemu niż francuskiemu. W średniowieczu była to kraina wysokiej na tle ościennych kultury, co zostanie zademonstrowane na przykładzie ówczesnej muzyki i architektury langwedockiej.

Spotkanie ma charakter otwarty, wstęp wolny.

Lokalizacja wydarzenia na mapie:


Wyświetl większą mapę

Ostatnio zmieniany środa, 05 grudzień 2012 10:45
Kaja Bryx

Przewodnicząca Oddziału Dolnośląskiego PSR (od stycznia 2012 r.). Ateistka, filolożka, językoznawczyni. Tłumaczy poezję z łaciny, greki, hiszpańskiego i angielskiego. Lubi uczyć się rzadkich języków, interesuje się sztuką i naukami przyrodniczymi. Propaguje też w Polsce wiedzę o kulturze indyjskiej, obalając krążące stereotypy. Swoim działaniem pragnie dawać wyraz ateizmowi pozytywnemu, który jest nie tyle zaprzeczeniem religii, ile przede wszystkim afirmacyjnym światopoglądem opartym na nauce i filozofii, a znajdującym swój najpełniejszy wyraz w sztuce.

Najnowsze od Kaja Bryx

Artykuły powiązane