Wydrukuj tę stronę
wtorek, 05 maj 2015 17:04

Wrocław: Świecka szkoła - debata wokół obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej

Napisane przez  Wojciech Domalewski
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

W najbliższy czwartek, 7 maja, o godz. 18:15 w Klubie Minerwa (Kuźnicza 29a, wejście przez Kalaczakrę, mapa) członek PSR filozof Wojciech Domalewski zaprezentuje szczegóły obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej "Świecka szkoła". W trakcie spotkania będzie można poznać szczegóły tej inicjatywy i wziąć udział w dyskusji nad jej zasadnością, charakterem czy szansami powodzenia.

Dotychczas wszelkie dyskusje na temat nauczania religii w szkołach kończyły się argumentem, że przecież Polska podpisała konkordat. Oznacza to, że aby zlikwidować religię w szkołach należałoby wypowiedzieć konkordat czyli umowę międzynarodową. Nie trzeba być prorokiem, by zdawać sobie sprawę z tego, że przy obecnym politycznym układzie sił w naszym kraju wypowiedzenie tej umowy – jakkolwiek zasadne i pożądane – jest niemożliwe. Innymi słowy tak postawiony cel jest nierealny. Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę z tego, że religia w szkole służy głównie formowaniu młodych umysłów do światopoglądu religijnego,  w szczególności oczywiście katolickiego. To, że lekcje religii organizowane są i finansowane przez szkoły publiczne, mało tego jest ich w programie nauczania więcej niż np. lekcji fizyki, biologii czy geografii sprawia, że powstaje w młodych ludziach wrażenie, że chodzi tu o jakąś “wiedzę” podobną do tej jaką przekazują nauczyciele na innych zajęciach. Tymczasem mają one ewidentnie konfesyjny i wyznaniowy charakter. Mało tego państwo nie ma wpływu ani na treści nauczane podczas tych lekcji ani na obsadę stanowisk katechetów. Państwo musi to tylko organizować i płacić. Celem naszej akcji jest zmiana tego stanu rzeczy. I o ile wypowiedzenie konkordatu jest raczej niemożliwe o tyle zmiana ustawy zdejmująca z nas wszystkich – podatników - konieczności finansowania tego procederu jest realna. Na ile realna, zależy również od nas, od naszego zaangażowania w tę sprawę.

Dlatego zapraszamy wszystkich chętnych, osoby zainteresowane, sympatyków do przyjścia na spotkanie w najbliższy czwartek.
Sama akcja zbierania podpisów odbędzie się w sobotę, 9 maja, o godzinie 14:00 na wrocławskim Rynku (najprawdopodobniej – szczegóły ustalimy na czwartkowym spotkaniu). Akcja, zainicjowana przez redakcję magazynu "Liberte!", będzie miała charakter ogólnopolski.
 
http://liberte.pl/swiecka-szkola-projekt-ustawy/

http://jazdzewski.blog.polityka.pl/2015/03/16/skonczmy-z-finansowaniem-religii-w-szkole-z-budzetu/.

Zapraszamy do udziału!

 

Ostatnio zmieniany środa, 06 maj 2015 23:05

Artykuły powiązane