Wydrukuj tę stronę
piątek, 26 wrzesień 2008 18:24

List otwarty do profesora Aleksandra Wolszczana

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

"Podobnie jak tysiące ludzi odczuwamy dumę z Pana dokonań i myślimy ze zgrozą o tym, że możemy stać się świadkami pożegnania z Polską uczonych Pańskiego formatu."

Warszawa, 26.09.2008 r.

Szanowny Panie Profesorze,

Nasz list zapewne nie przeważy szali w żadną stronę, chcemy jednak przekazać naszą prośbę – niech Pan nie podejmuje decyzji o ostatecznym rozstaniu z Polską. Takie rozstanie byłoby ogromną stratą dla polskiej nauki i dla polskich studentów.

Przeżywa Pan przykre chwile, bo historia w naszym kraju jest narzędziem gier politycznych. Proces lustracji przybrał w Polsce paranoiczną formę i w efekcie pomieszano ludzkie błędy ze zbrodniami, z jednej strony, a zbrodnie z poglądami politycznymi — z drugiej. Jest to niebezpieczny, bo niedemokratyczny proces, w którym "oskarżeni" stoją pod publicznym pręgierzem bez możliwości odwołania się od wyroku.

Jesteśmy pełni podziwu dla Pana jako naukowca. Pan, wybitny astronom, odkrywca układu planetarnego wokół pulsara PSR 1257+12, znany na całym świecie jako odkrywca światów przewidzianych przez Giordana Bruna, nie tylko przynosi Polsce zaszczyt, ale i jest dobrem narodowym. Podobnie jak tysiące ludzi odczuwamy dumę z Pana dokonań i myślimy ze zgrozą o tym, że możemy stać się świadkami pożegnania z Polską uczonych Pańskiego formatu.

Łączymy serdeczne pozdrowienia,
Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

Czytany 1023 razy Ostatnio zmieniany środa, 25 lipiec 2012 23:31
Administrator

Artykuł zamieszczony przez Administratora strony PSR. W razie problemów technicznych skontaktuj się, pisząc na adres: it [at] psr [kropka] org [kropka] pl.

Najnowsze od Administrator