Wydrukuj tę stronę
sobota, 05 grudzień 2015 15:59

List do Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie poety skazanego na śmierć za obrazę islamu

Napisał 
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Szanowny Panie Ministrze. Piszę do Pana w sprawie ważnej i niecierpiącej zwłoki. W chwili obecnej palestyński poeta Ashraf Fayadh czeka na wyrok w celi śmierci, w Arabii Saudyjskiej. Został skazany na śmierć z uwagi na obrazę islamu.

Sz. P. Witold Waszczykowski

Minister Spraw Zagranicznych

 

 

Szanowny Panie Ministrze. Piszę do Pana w sprawie ważnej i niecierpiącej zwłoki. W chwili obecnej palestyński poeta Ashraf Fayadh czeka na wyrok w celi śmierci, w Arabii Saudyjskiej. Został skazany na śmierć z uwagi na obrazę islamu. PEN Club i poeci całego świata protestują w tej sprawie. Niestety brak głosów z Polski. Oto stanowisko PEN Clubu:

 

„My, poeci z całego świata, jesteśmy przerażeni tym, że władze Arabii Saudyjskiej skazały palestyńskiego poetę Ashrafa Fayadha na śmierć za apostazję. Nie jest żadnym przestępstwem przedstawianie myśli, nawet jeśli są niepopularne, ani też nie jest przestępstwem, gdy wyraża się swoją opinię w sposób spokojny i daleki od przemocy. Każdy człowiek ma swobodę, by wierzyć lub nie wierzyć. Wolność sumienia jest podstawową ludzka wolnością.”

 

Wydaje mi się, że Polska jest na tyle dużym i znaczącym krajem, że jej protest w tej sprawie może się przyczynić do uratowania życia poety. Nie jestem oczywiście specjalistą od polityki zagranicznej, tylko zwykłym obywatelem i prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, które między innymi wstawia się za prześladowanymi na całym świecie apostatami i wolnomyślicielami. Ewentualny sposób ingerencji w ten haniebny wobec praw człowieka proceder zostawiam Panu Ministrowi i Pana doradcom.

 

Jednocześnie pozwalam sobie upublicznić ten list. Ważne jest bowiem poruszenie opinii publicznej w naszym kraju, zbyt obojętnej na to, co się dzieje poza Polską i zwłaszcza poza Europą.

 

Dokładniejsze szczegóły sprawy dotyczącej wyroku śmierci za apostazję i bluźnierstwo na poecie Ashrafie Fayadhu przytaczam za Reutersem tutaj - http://racjonalista.tv/palestynski-poeta-skazany-na-kare-smierci-w-arabii-saudyjskiej-za-odstapienie-islamu/.

 

Warto dodać na końcu, że Polska ma, jak się zdaje, szczególne prawo aby wstawiać się za skazanymi na śmierć poetami, gdyż to z naszego kraju wywodzą się wybitni poeci – nobliści, Wiesława Szymborska i Czesław Miłosz.

 

Z poważaniem

Jacek Tabisz

prezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów

Czytany 1494 razy
Jacek Tabisz

Od grudnia 2011 prezes PSR. Ateista, poeta, muzyk. Publicysta "Racjonalisty" i jeden z najaktywniejszych członków forum. Od niedawna pełni też funkcję celebranta Ceremonii Humanistycznych. Studiował historię sztuki, a następnie prowadził własne badania dotyczące sztuki Orientu podczas pobytów w Indiach, na Sri Lance i w Turcji. Autor najobszerniejszego kompendium wiedzy nt. klasycznej muzyki indyjskiej w języku polskim, opublikowanego na stronie Hanuman.pl. Sam gra głównie muzykę średniowieczną z zastosowaniem polifonicznej techniki gry na dwóch fletach, tzw. tibiae multiplex. Przede wszystkim jednak pisze poezję filozoficzną, inspirowaną mechanizmami natury, oraz odkryciami nauki. Stawia sobie za cel połączenie nauki i sztuki.

Najnowsze od Jacek Tabisz