Wydrukuj tę stronę
czwartek, 05 wrzesień 2013 12:15

Wykłady Jerry'ego Coyne'a w Polsce. 12 i 15 września.

Napisał 
Oceń ten artykuł
(7 głosów)

   Zapraszamy na wizytę Jerry'ego Coyne'a w Polsce. Znane już są wszystkie miejsca, gdzie dla nas wystąpi. W poniższym omówieniu odwołuję się do artykułów Coyne'a na racjonalista.pl, z którymi warto się zapoznać przed spotkaniem z wybitnym biologiem ateistą. Ostatnie, krakowskie spotkanie w Punkcie Ka będzie specjalnie dedykowane dyskusji z profesorem.


 

 

   Profesor University of Chicago, Jerry Coyne, uznawany jest za drugiego po Richardzie Dawkinsie wybitnego biologa będącego propagatorem ateizmu i nieugiętym przeciwnikiem religii. W sieci nie brakuje znakomitych debat z jego udziałem. Jako biolog, Coyne wiele uwagi poświęca krytyce kreacjonizmu, który wielu Polakom wydaje się nieistotny na tle naszej kultury. Jest to tylko i wyłącznie mit — Polska jest niestety jednym z najbardziej kreacjonistycznych państw Europy. Polscy kreacjoniści biorą się nie tylko ze zwolenników nowych odmian fundamentalistycznego protestantyzmu, nie brak ich również wśród katolików, również z wykształceniem wyższym. Chodzi mi oczywiście o kreacjonizm młodej ziemi, bo z innego punktu widzenia każdy katolik jest kreacjonistom wierzącym w nadprzyrodzone podłoże ludzkiej świadomości. Jak wiemy, kreacjonistom przyświeca idea biblijnej dosłowności kosztem rzeczywistości, do czego wielu z nich oficjalnie się przyznaje. Kreacjoniści młodej ziemi, wierzą iż świat ma tylko 6 tysięcy lat i powstał w siedem dni! Co gorsza, w USA domagają się uczenia o tym w państwowych szkołach na lekcjach biologii. Innym celem krytyki Coyna jest tzw. akomodacjonizm — czyli pogląd mówiący o tym, że nauka i religia to dwa rozdzielne magisteria, które nawzajem sobie nie szkodzą i światopogląd naukowy w związku z tym nie ma prawa podważać tez stawianych przez religię. Coyne jest jednym z najbardziej zagorzałych przeciwników tego poglądu, walce z akomodacjonizmem poświęca wiele uwagi. Z polskiej perspektywy jest to bardzo istotne, gdyż akomodacjonizm wydaje się być poglądem absolutnie dominującym na uczelniach wyższych, choć nie trzeba wiele, aby go zakwestionować. Religie nie są bowiem wolne od wynurzeń na tematy dotyczące świata i człowieka. Wkraczają zatem śmiało na pole, którym powinna się zajmować nauka i trzeba mieć oczy starannie zamknięte, aby nie widzieć klęski wszystkich religijnych systemów w konfrontacji z rzeczywistością. Swoje batalie ze światem powszechnie uznawanych zabobonów prowadzi Jerry Coyne w licznych publikacjach, między innymi na łamach „New York Times", „Times Literary Supplement"> i "The New Republic", a także na swojej stronie internetowej Why Evolution Is True, z której teksty często są tłumaczone również na język polski i publikowane na portalu racjonalista.pl.

czytaj dalej: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9255 

Ostatnio zmieniany czwartek, 05 wrzesień 2013 12:29
Jacek Tabisz

Od grudnia 2011 prezes PSR. Ateista, poeta, muzyk. Publicysta "Racjonalisty" i jeden z najaktywniejszych członków forum. Od niedawna pełni też funkcję celebranta Ceremonii Humanistycznych. Studiował historię sztuki, a następnie prowadził własne badania dotyczące sztuki Orientu podczas pobytów w Indiach, na Sri Lance i w Turcji. Autor najobszerniejszego kompendium wiedzy nt. klasycznej muzyki indyjskiej w języku polskim, opublikowanego na stronie Hanuman.pl. Sam gra głównie muzykę średniowieczną z zastosowaniem polifonicznej techniki gry na dwóch fletach, tzw. tibiae multiplex. Przede wszystkim jednak pisze poezję filozoficzną, inspirowaną mechanizmami natury, oraz odkryciami nauki. Stawia sobie za cel połączenie nauki i sztuki.

Najnowsze od Jacek Tabisz