Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 47
Wydrukuj tę stronę
środa, 09 czerwiec 2010 16:01

Kampinoski Marsz Racjonalistów

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Akcja "Anty-Obibok, czyli wolnomyślicielski sposób na lenia" ruszyła pełną parą. 29 maja wybraliśmy się do Kampinoskiego Parku Narodowego. Czterogodzinny marsz urozmaiciły ognisko i konkurs wiedzy. W planach mamy kolejne wycieczki.

W Marszu uczestniczyli członkowie i sympatycy Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Szlak prowadził przez Granicę k. Kampinosu – Cmentarz wojenny – Kanał Łasica – Zamość – Zamościańską Drogę – Granicę parking leśny.

Rozpoczęliśmy od wizyty w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym im. J. Kobendzów. O historii i przyrodzie Kampinosu opowiadał specjalnie wyświetlony dla nas film. Na dodatkowe pytania odpowiedziała przewodniczka.

Dowiedzieliśmy się m.in., że w podwarszawskiej puszczy zanotowano ok. 3 tys. gatunków zwierząt, Henryk Sienkiewicz umiejscowił tu słynny pojedynek Bohuna z Wołodyjowskim, a samica łosia, to... klempa.

Około południa wyruszyliśmy w trasę. Za cel obraliśmy Kanał Łasica leżący ok. 6 km od Muzeum. Przechodziliśmy przez obszar ochrony ścisłej "Granica", nietknięte ludzką ręką bagna i wydmy. Los tych ostatnich stoi niestety pod znakiem zapytania. Plaga bezmyślnych quadów rozjeżdża to, co natura tworzyła przez kilkanaście tysięcy lat.

Nie obyło się bez przygód. Dziewicza przyroda nie lubi intruzów – wystarczyło kilka chwil, aby otoczyła nas chmara komarów. We wsi Zamość natknęliśmy się na podtopioną drogę. Konieczne było zorganizowanie małej "przeprawy", niektórzy wodno-błotnistą ścieżkę pokonali... boso.

Na miejsce dotarliśmy po 4 godzinach. W Granicy czekało ognisko i rozstrzygnięcie konkursu, który prowadziliśmy w trakcie wycieczki. Trzy pierwsze osoby, które poprawnie odpowiedziały na pytania z wiedzy o Kampinosie otrzymały nagrody – wolnomyślicielskie książki i gadżety wydawnictwa Racjonalista.

Kampinoski Marsz Racjonalistów był pierwszą wycieczką w ramach akcji "Anty-Obibok" organizowanej przez PSR Warszawa. Jeszcze tego lata planujemy kolejne wypady w teren.

Na komentarze i propozycje czekamy pod adresem warszawa-psr at racjonalista kropka pl

Zapraszamy!

Ostatnio zmieniany sobota, 05 maj 2012 02:06

Najnowsze od

Artykuły powiązane