Wydrukuj tę stronę
wtorek, 10 grudzień 2019 12:55

Prawa człowieka w każdym paszporcie

Napisała 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Dziś 10 grudnia, siedemdziesiąta pierwsza rocznica uchwalenia przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Możemy z dzisiejszej perspektywy różnie oceniać ten dokument, ale bez wątpienia zapoczątkował on ważne zmiany, bez których dzisiaj świat wyglądałby inaczej - gorzej. Niestety w wielu krajach na świecie Powszechna Deklaracja Praw Człowieka nadal nie ma zastosowania. Są kraje, w których życie ludzkie nie ma żadnej wartości. Kraje, gdzie zabija się za "niewłaściwe" poglądy - czy to polityczne, czy religijne. W tym kontekście warto pamiętać, że prawa człowieka to nie są sympatyczne slogany, ale rzeczywiste wartości, które choć tak oczywiste dla nas, w wielu miejscach na świecie muszą dopiero zostać wywalczone.

Wpisując się w ogólnoeuropejski projekt humanistyczny, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów przygotowało okładki na paszport prezentujące Artykuł 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka:

"Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem, i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa".

Uważamy, że ludzie powinni być wolni, powinni być równi wobec prawa i powinni być traktowani z godnością przysługującą każdej żywej istocie. Jako racjonaliści nie hołdujemy chrześcijańskiej zasadzie nadstawiania drugiego policzka, ale uważamy, że należy traktować wszystkich ludzi z szacunkiem. Umiejętność budowania ponad podziałami doprowadziła do ogromnego rozwoju cywilizacji i dziś ciężko wyobrazić sobie dalszy rozwój nauki bez wielkich zespołów badaczy z całego świata. Tego rodzaju braterstwo, współdziałanie na rzecz rozwoju ludzkości, jest czymś, do czego powinniśmy dążyć na szerszą skalę.

Jeżeli chcecie otrzymać taką okładkę na swój paszport, wystarczy:

- wpłacić darowiznę na konto PSR w wysokości 8 zł (lub więcej :-))

- przysłać potwierdzenie przelewu mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. i podać nam adres pocztowy, na który okładka ma zostać dostarczona.

Można zamówić więcej niż jedną okładkę - w takiej sytuacji prosimy o podanie liczby w tytule przelewu.

Ostatnio zmieniany wtorek, 10 grudzień 2019 13:51
Kaja Bryx

Przewodnicząca Oddziału Dolnośląskiego PSR (od stycznia 2012 r.). Ateistka, filolożka, językoznawczyni. Tłumaczy poezję z łaciny, greki, hiszpańskiego i angielskiego. Lubi uczyć się rzadkich języków, interesuje się sztuką i naukami przyrodniczymi. Propaguje też w Polsce wiedzę o kulturze indyjskiej, obalając krążące stereotypy. Swoim działaniem pragnie dawać wyraz ateizmowi pozytywnemu, który jest nie tyle zaprzeczeniem religii, ile przede wszystkim afirmacyjnym światopoglądem opartym na nauce i filozofii, a znajdującym swój najpełniejszy wyraz w sztuce.

Najnowsze od Kaja Bryx

Artykuły powiązane