Wydrukuj tę stronę
niedziela, 02 maj 2021 14:50

Kalendarz naukowy dla dzieci

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na rok 2021 Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów przygotowało specjalną atrakcję dla dzieci. Jest nią kalendarz naukowy mający inspirować młodych, rozwijających się ludzi do ciekawości wobec świata i do radości płynącej z jego odkrywania. Kalendarz zyskał bardzo atrakcyjną szatę graficzną, każdy dzień roku powiązany jest w nim z odkryciami z dziedziny astronomii, biologii, techniki, informatyki, biologii i innych nauk. Nie brakuje też w kalendarzu akcentów polskich, jak i wydarzeń artystycznych, które znakomicie inspirują ścisłe umysły do pełnego wyobraźni opisywania świata.

Projekt kalendarza powstał w ramach trójstronnej współpracy humanistów z Norwegii, Rumunii i Polski. PSR przypadł zaszczyt reprezentowania w tej wymianie myśli i idei strony polskiej. Długo zastanawialiśmy się, jak zaprezentować nasz kalendarz dzieciom. Pandemia koronawirusa sprawiła, że nie byliśmy przekonani co do tego, czy uczniowie szkół będą mogli się zapoznać z kalendarzem. Wybraliśmy domy dziecka i okazał się to być bardzo trafny pomysł, niezależnie od pandemicznych okoliczności. Wysyłając setkę listów na poczcie nie wiedzieliśmy, czy spotkamy się z jakąś reakcją i czy nie spotka nas powódź pocztowych zwrotów. Rzeczywistość przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że niemal natychmiast otrzymaliśmy gorące podziękowania z domów dziecka i prośbę o dalszą współpracę. Cieszymy się, że nasz kalendarz otworzył dla nas nowe możliwości inspirowania racjonalizmem i ciekawością świata dzieci, które potrzebują szczególnego wsparcia ze strony dorosłych.

W zarządzie PSR rozpoczęła się zatem burza mózgów. Czy stare projekty dla dzieci, które na drobną skalę już wdrożyliśmy w życie, sprawdzą się też teraz? Jakie nowe pomysły warto opracować i wdrożyć? Z pewnością będziemy też kontynuować tworzenie kalendarzy, dbając o to, aby każdy rok wnosił do nich coś nowego.

Ostatnio zmieniany niedziela, 02 maj 2021 14:57
Jacek Tabisz

Od grudnia 2011 prezes PSR. Ateista, poeta, muzyk. Publicysta "Racjonalisty" i jeden z najaktywniejszych członków forum. Od niedawna pełni też funkcję celebranta Ceremonii Humanistycznych. Studiował historię sztuki, a następnie prowadził własne badania dotyczące sztuki Orientu podczas pobytów w Indiach, na Sri Lance i w Turcji. Autor najobszerniejszego kompendium wiedzy nt. klasycznej muzyki indyjskiej w języku polskim, opublikowanego na stronie Hanuman.pl. Sam gra głównie muzykę średniowieczną z zastosowaniem polifonicznej techniki gry na dwóch fletach, tzw. tibiae multiplex. Przede wszystkim jednak pisze poezję filozoficzną, inspirowaną mechanizmami natury, oraz odkryciami nauki. Stawia sobie za cel połączenie nauki i sztuki.

Najnowsze od Jacek Tabisz

Artykuły powiązane