Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 53
Wydrukuj tę stronę
wtorek, 20 marzec 2012 10:36

Prof. Vetulani został Racjonalistą Roku 2011

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(27 głosów)
Prof. Vetulani odbiera statuetkę z rąk Katarzyny Beny i Łukasza Dąbrowieckiego. Prof. Vetulani odbiera statuetkę z rąk Katarzyny Beny i Łukasza Dąbrowieckiego. (c) Magdalena Wójcik

Dnia 16 marca 2012, tuż przed rozpoczęciem wykładu pt. Neurobiologia behawioru seksualnego, odbywającego się w ramach krakowskiego Tygodnia Mózgu, reprezentanci krakowskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów wręczyli profesorowi Jerzemu Vetulaniemu statuetkę Racjonalisty Roku 2011.

Zgromadzone na wykładzie niemal tysiącosobowe audytorium głodnych wiedzy słuchaczy nagrodziło ten fakt gromkimi brawami. Laureat został uhonorowany "za konsekwentne pobudzanie neuronów nie tylko własnych, ale i cudzych", jak brzmiała inskrypcja na statuetce. Dysponując darem swobodnego i pełnego wdzięku przekazywania treści naukowych słuchaczom, sprawia on, iż każdy z wykładów staje się tłumnie obleganym wydarzeniem. Przy tej okazji pragniemy zakomunikowac z dumą, iż majowe wydanie Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej zaszczyci wykładem nasz Laureat. Już dziś serdecznie zapraszamy!

Wyróżniony to profesor nauk przyrodniczych, psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, doctor honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pracownik Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie. Jeden z najczęściej cytowanych naukowców polskich.

Prof. Vetulani znany jest z licznych artykułów i wykładów popularnonaukowych, przede wszystkim dotyczących neurobiologii, a także z krytyki represyjnej polityki narkotykowej w Polsce. Od czerwca 2010 roku prowadzi blog Piękno neurobiologii. Publikuje tam informacje o najświeższych odkryciach dotyczących ludzkiego mózgu, a także ciekawostki i własne komentarze. W styczniu 2011 został laureatem Nagrody Krakowska Książka Miesiąca za edytowaną przez Wydawnictwo Homini książkę Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice (wyd. Kraków 2010).

Statuetkę zaprojektowała i wykonała dla PSR-u gdańska rzeźbiarka, Sara Podwysocka.

Ostatnio zmieniany wtorek, 20 marzec 2012 21:15

Artykuły powiązane