Wydrukuj tę stronę
sobota, 20 październik 2012 08:55

Wrocław: byliśmy na Marszu Równości

Napisała 
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Dolnośląski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów przyłącza się w tym roku oficjalnie do Marszu Równości. Jako racjonaliści działamy na rzecz propagowania nauki i sceptycznego myślenia, demaskujemy szarlatanów i zwalczamy zabobony.

Istniejąca w Polsce dyskryminacja ludzi ze środowiska LGBT jest nie tylko łamaniem podstawowych praw człowieka, o których przestrzeganie z oczywistych względów zabiegamy; jest także irracjonalnym zabobonem wypływającym z religii chrześcijańskiej.

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów sprzeciwia się temu, by zasady spisane w Biblii dwa tysiące lat temu miały decydować o funkcjonowaniu nowoczesnego społeczeństwa. To rozum ludzki, a nie ślepa wiara; to odkrycia naukowe, wartości humanistyczne, świecka etyka stanowią podstawę cywilizacji. Wszystkie one wskazują wyraźnie, że ani płeć, ani orientacja seksualna nie decydują o wartości istoty ludzkiej; nie czynią nas gorszymi ani lepszymi obywatelami, pracownikami, sąsiadami, przyjaciółmi, partnerami, rodzicami...

Nie zgadzamy się zatem na dyskryminację mniejszości seksualnych! Żądamy, by były traktowane z takim samym, należnym wszystkim ludziom szacunkiem.

Chcemy sprawiedliwie zarządzanego państwa, w którym prawa wszystkich obywateli będą respektowane i nikt nie będzie prześladowany z uwagi na swoją odmienność.

Chcemy wolności słowa, chcemy moralności opartej na nauce, nie na zabobonach.

Chcemy, by nasi rodacy dostrzegli wreszcie, że różnorodność społeczna jest piękna! Niech tęcza olśni swoimi barwami tych, którzy żyją w ciemnocie...

------------------
Przemówienie wygłoszone na wrocławskim Marszu Równości 2012.

Ostatnio zmieniany sobota, 20 październik 2012 09:46
Kaja Bryx

Przewodnicząca Oddziału Dolnośląskiego PSR (od stycznia 2012 r.). Ateistka, filolożka, językoznawczyni. Tłumaczy poezję z łaciny, greki, hiszpańskiego i angielskiego. Lubi uczyć się rzadkich języków, interesuje się sztuką i naukami przyrodniczymi. Propaguje też w Polsce wiedzę o kulturze indyjskiej, obalając krążące stereotypy. Swoim działaniem pragnie dawać wyraz ateizmowi pozytywnemu, który jest nie tyle zaprzeczeniem religii, ile przede wszystkim afirmacyjnym światopoglądem opartym na nauce i filozofii, a znajdującym swój najpełniejszy wyraz w sztuce.

Najnowsze od Kaja Bryx

Artykuły powiązane