Wydrukuj tę stronę
wtorek, 04 luty 2014 19:12

Prof. Jerry Coyne Racjonalistą Roku 2013 w kategorii zagranicznej

Napisane przez  zarząd PSR
Oceń ten artykuł
(9 głosów)
Prof. Jerry Coyne Racjonalistą Roku 2013 w kategorii zagranicznej Jacek Tabisz

Zarząd Główny PSR przyznał tytuł Racjonalisty Roku 2013 w kategorii zagranicznej  prof. Jerry'emu Coyne'owi

Zgodnie z dotychczasową tradycją i sprawdzoną procedurą rekomendacyjną - Zarząd Główny na swoim posiedzeniu w dniu 31 stycznia 2014 roku, rozstrzygnął doroczny konkurs Racjonalista/ka Roku - edycja 2013 roku. Po raz pierwszy przeprowadzony według unowocześnionej formuły - promującej PSR w skali krajowej i międzynarodowej - gdyż takie kategorie wprowadziliśmy do Regulaminu. Od końca grudnia ZG przypominał o możliwości zgłaszania kandydatur przez każdego członka i każdą członkinię PSR-u - uprawnionych do rekomendacji.

Z przyjemnością przychodzi nam ogłosić iż Racjonalistami Roku 2013 zostali:

- w kategorii zagranicznej prof. Jerry Coyne
- w kategorii krajowej Maciej Psyk

Serdecznie gratulujemy obojgu laureatom - w przekonaniu, że Zarząd Główny - pełniący od początku rolę Kapituły konkursowej - dokonał trafnego wyboru, a dokonania J.Coyne'a i M.Psyka - na swoich racjonalistycznych obszarach działania - dzięki tej nagrodzie (w jakimś stopniu) - z czasem powiększą się jeszcze bardziej.

Za Zarząd Główny
Jacek Tabisz - Prezes

Tu jest wstępny tekst laudacji dla Jerry'ego Coyne'a, którą, w podobnej formie, wygłosimy, wręczając profesorowi nagrodę osobiście:

Tytuł Racjonalisty Roku dla Jerry'ego A. Coyne'a


Szanowny Panie Profesorze! Mamy zaszczyt wręczyć Panu Profesorowi naszą coroczną nagrodę Racjonalisty Roku w uznaniu za wkład w rozwój i popularyzację nauk biologicznych, a także za ochronę wizerunku nauki przed chęcią mieszania jej z popularnymi mitami religijnymi.. Ogromnie cenimy ogrony wkład Pana Profesora w badanie ewolucji życia na Ziemi, nie zniekształcony przy tym "politycznie poprawnym" akomodacjonizmem. Pan Profosor należy do nie tak znów licznego grona biologów badających ewolucję całościowo i dostrzegających jej znaczenie dla światopoglądu i filozoficznego podłoża nie bojących się prawdy o świecie i samych sobie przedstawicieli naszego gatunku.
Bezcenne są prace Pana Profesora dotyczące specjacji, czyli rozdzielania się gatunków.. Specjacja jest jednym z głównych mechanizmów zachodzenia ewolucji naturalnej. Droga do jej zrozumienia oferowana przez prace Pana Profesora, te ściśle naukowe, jak i te popularnonaukowe, jest absolutnie bezcenna dla wszystkich osób zainteresowanych naukami przyrodniczymi, jak i rzeczywistymi odpowiedziami na pytania "skąd przybywamy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy".


Pan Profesor jest niestrudzonym obrońcą racjonalnego myślenia, co jest dla nas ogromnie cenne. Pan Profesor uderza w samo źródło popularnego irracjonalizmu i niechęci do nauki, a co za tym idzie, niechęci do świata takiego jakim jest. Jest Pan Profesor jednym z najbardziej skutecznych krytyków kreacjonizmu, jak i akomodacjonizmu, który pod pozorem fałszywej akceptacji teorii ewolucji wyklucza częstokroć z procesów ewolucyjnych ludzką świadomość, którą ludzie wierzący nazywają duszą. Dziękujemy Panu Profesorowi za odważną obronę osadzonego w nauce poglądu o całkowicie materialistycznym i naturalistycznym podłożu ludzkiej psychiki.


Życzliwości Pana Profesora zawdzięczamy wspaniałe wykłady w Warszawie i w Krakowie, przeprowadzone dla członków, sympatyków i gości PSR. Dziękujemy też za dokonaną przy okazji obronę światopoglądu naukowego w jego pełnym kształcie w polskich mediach. Mamy nadzieję na kolejne wspaniałe wykłady Pana Profesora dla naszego stowarzyszenia i jego gości, co jest dla nas ogromnym zaszczytem. Tym skromnym wyróżnieniem chcielibyśmy gorąco podziękować Panu Profesorowi za ogromny wkład w rozwój nauki i racjonalizmu na świecie, w rozwój nas samych.

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 04 luty 2014 19:38