Wydrukuj tę stronę

Dni Świeckości

Jesienne wydarzenie w Krakowie, w ramach którego odbywają się debaty i imprezy kulturalne. Całość jest zwieńczona przejściem dużej demonstracji.

Dni Świeckości są współorganizowane przez PSR w ramach Koalicji Postęp i Świeckość, powołanej w Krakowie 27 listopada 2011 roku, w skład której weszło do tej pory kilkanaście podmiotów (partii, organizacji, stowarzyszeń, grup nieformalnych i osób niezrzeszonych), tworząc wspólny komitet koordynacyjny.

Po wielu wysiłkach obecność osób niewierzących w naszym kraju, została zauważona i jest niepodważalna. Niestety wciąż łamana jest zasada neutralności religijnej instytucji państwowych. Postanowiliśmy połączyć siły by razem z innymi, niekoniecznie ateistami i ateistkami bronić konstytucyjnego artykułu o rozdziale kościoła i państwa.

Dni Świeckości są poszerzeniem formuły organizowanych od 2009 roku w Krakowie Marszy Ateistów i Agnostyków.

W ramach Dni Świeckości 2012 odbyło się sześć debat, wystawa rysunków Tomasza Wiatera, spektakl Lubiewo. Bez cenzury w Teatrze Nowym oraz spacer po zamkniętych klasztornych ogrodach (który jest kontynuacją projektu Pamiętajcie o ogrodach zorganizowanego w ramach ArtBoom Festival).

Zwieńczeniem pięciodniowej imprezy był Marsz Świeckości - największe tego typu wydarzenie w Polsce.

Zapraszamy do zapoznaniem się z nagraniami z debat, jak również do przyłączania się do Koalicji. Szczególy znajdują się na oficjalnej witrynie KPiŚ.

Ostatnio zmieniany środa, 05 grudzień 2012 23:20