Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 50
Wydrukuj tę stronę
piątek, 27 kwiecień 2012 13:04

Po niemiecku o polskich racjonalistach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Fragment niemieckiego artykułu o racjonalizmie w Polsce. Fragment niemieckiego artykułu o racjonalizmie w Polsce. (c) Andrzej Wendrychowicz / "diesseits"

Zostałem poproszony o napisanie artykułu do wydawanego przez HVD miesięcznika diesseits. Przedstawiłem w nim nie tylko PSR, ale cały Ruch Racjonalistyczny z Racjonalistą.pl, Apostazją.pl, Listą Ateistów i Agnostyków, Ceremoniami Humanistycznymi i oczywiście Etykąwszkole.pl. Przedstawiłem sytuację polskich ateistów i nasze dążenie do świeckiego państwa.

W 2010 r., na wrocławskim Walnym Zgromadzeniu Delegatów, gościliśmy przedstawicieli władz Humanistycznego Związku Niemiec (HVD) i uroczyście podpisaliśmy Umowę o Współpracy.

Jeszcze przed jej podpisaniem HVD udzielił nam bezcennej wręcz pomocy w wystartowaniu projektu Etykawszkole.pl. Ta pomoc to udostępnienie materiałów dla nauczycieli do przygotowania lekcji etyki. Są one do tej pory systematycznie tłumaczone i publikowane na portalu. To jest niezwykle cenna pomoc dla nauczycieli etyki, pozbawionych jakiekolwiek wsparcia dydaktycznego ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zostałem poproszony o napisanie artykułu do wydawanego przez HVD miesięcznika diesseits. Przedstawiłem w nim nie tylko PSR, ale cały Ruch Racjonalistyczny z Racjonalistą.pl, Apostazją.pl, Listą Ateistów i Agnostyków, Ceremoniami Humanistycznymi i oczywiście Etykąwszkole.pl. Przedstawiłem sytuację polskich ateistów i nasze dążenie do świeckiego państwa. Państwa, w którym obecnie bycie ateistą, to omal zdrada stanu – taki też tytuł wybrała redakcja dla tego artykułu. Pomysł, żeby umieścić zdjęcie największej na świecie statui Jezusa w Świebodzinie miła redakcja diesseits. Chyba nie był to zły pomysł, żeby zilustrować wielkie wpływy i władzę, jaką ma Kościół Katolicki w Polsce.

-----

Artykuł jest dostępny, za zgodą redacji "diesseits", na dole tej strony (w formie załącznika PDF).

Ostatnio zmieniany piątek, 27 kwiecień 2012 13:43

Najnowsze od

Artykuły powiązane