Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 12 sierpień 2013 23:13

Ankieta PSR na temat praw zwierząt

Napisał 
Oceń ten artykuł
(9 głosów)

W trakcie emocjonującego nacisku miłośników zwierząt na nasz parlament, by ten odrzucił projekt rządowy mający na celu przyzwolenie na ubój rytualny i przy okazji tworzenia stanowiska PSR w temacie praw zwierząt, zdecydowałem się przedstawić członkom PSR ankietę na ten temat. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem, gdyż odpowiedziały na nią aż 104 osoby, z czego większość to członkowie PSR, choć jest też zapewne kilku sympatyków.

   Na wstępie większość ankietowanych, bo 72.1%, uznało, iż prawa zwierząt powinny być ważnym tematem w PSR. Przy opinii, iż raczej tak być powinno, obstawało 15.4% osób. Na nie było jedynie 3.9%, na raczej nie - 4.8%. Świadczy to zdecydowanie o tym, że prawa zwierząt są dla większości członków PSR ważnym tematem. 

   Nie dziwi zatem, iż w następnym punkcie ankiety poparcie dla zakazu uboju rytualnego wyraziło aż 88.5% osób. Przeciwko zakazowi było jedynie 7.7%, co ciekawe, opinie były bardzo spolaryzowane były łącznie jedynie cztery osoby mające mniej zdecydowane stanowisko. O tym, że lobbowanie za prawami zwierząt powinno być częścią światopoglądu racjonalnego było przekonanych 74.8% osób, raczej popierało takie stanowisko 15.5% osób, stanowczo przeciw było tylko 1.9% ankietowanych, raczej przeciw - 4.9%. Jako, że daję w załączniku wszystkie wyniki ankiety, na koniec omówię tylko jeden, bardzo istotny punkt. Za tym, aby zwierzę hodowlane było w świetle prawa podmiotem opowiedziało się aż 86.1% ankietowanych, za przedmiotowością zwierzęcia - 13.9%.

   Ankieta pokazała, iż większość członków PSR (100 osób, połowa wszystkich, to wymierna próba) opowiada się zdecydowanie za prawami zwierząt i uważa je za ważny temat w naszym stowarzyszeniu. Obok wspomnianych, były w ankiecie inne, nie mniej ciekawe pytania. Zachęcam do zapoznania się z całością, która jest udostępniona w załączniku.

Ostatnio zmieniany wtorek, 13 sierpień 2013 00:17
Jacek Tabisz

Od grudnia 2011 prezes PSR. Ateista, poeta, muzyk. Publicysta "Racjonalisty" i jeden z najaktywniejszych członków forum. Od niedawna pełni też funkcję celebranta Ceremonii Humanistycznych. Studiował historię sztuki, a następnie prowadził własne badania dotyczące sztuki Orientu podczas pobytów w Indiach, na Sri Lance i w Turcji. Autor najobszerniejszego kompendium wiedzy nt. klasycznej muzyki indyjskiej w języku polskim, opublikowanego na stronie Hanuman.pl. Sam gra głównie muzykę średniowieczną z zastosowaniem polifonicznej techniki gry na dwóch fletach, tzw. tibiae multiplex. Przede wszystkim jednak pisze poezję filozoficzną, inspirowaną mechanizmami natury, oraz odkryciami nauki. Stawia sobie za cel połączenie nauki i sztuki.

Najnowsze od Jacek Tabisz

Artykuły powiązane