Wydrukuj tę stronę
środa, 28 sierpień 2013 02:02

Wizyta Profesora Jerry'ego Coyne'a w Polsce

Napisała 
Oceń ten artykuł
(13 głosów)
Profesor Jerry Coyne Profesor Jerry Coyne

W połowie września będziemy gościć w Polsce wybitnego biologa ewolucjonistę, profesora Jerry’ego Coyne’a z University of Chicago.

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów wraz z Klubem Sceptyków Polskich, Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej i Portalem Racjonalista.pl organizują jego wykład w Warszawie „Why science and religion are incompatible” („Dlaczego nauka i religia są nie do pogodzenia”). Odbędzie się on w Kawarnio-księgarni Psyche. Books & Cafe w budynku SWPS 12 września (czwartek) o godzinie 18:00 i będzie tłumaczony z języka angielskiego.

Profesor Coyne pojedzie następnie do Krakowa, gdzie w niedzielę 15 września wystąpi z prelekcją „Why evolution is true” („Ewolucja jest faktem”) podczas X Zjazdu Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej na UJ. Półgodzinny wykład plenarny w języku angielskim rozpocznie się o 13:45 i będzie otwarty dla osób z zewnątrz.

Dla wszystkich odczuwających niedosyt tego samego dnia o godzinie 18:00 PSR organizuje w Krakowie dodatkowe spotkanie: otwartą debatę o ateizmie, nauce, religii, kreacjonizmie i o doświadczeniach profesora Coyne’a związanych z walką o przyznanie teorii ewolucji należnego jej miejsca w amerykańskim systemie oświaty. Będzie to okazja na zadanie profesorowi rozmaitych pytań w nieco mniej formalnych okolicznościach. Na tym spotkaniu obecny będzie co najmniej jeden tłumacz.

Jerry Coyne jest profesorem na Wydziale Ekologii i Ewolucji University of Chicago oraz autorem popularno-naukowego bestsellera „Ewolucja jest faktem”. Doktoryzował się na Uniwersytecie Harvarda, w przeszłości był wiceprezesem i prezesem Society for the Study of Evolution i redaktorem periodyków „Evolution” oraz „The American Naturalist”.

Specjalizuje się w specjacji i genetyce ewolucyjnej, w tym w analizie genetycznej, ewolucji chromosomowej i zagadnieniu współzawodnictwa spermy. Zajmuje się także powiązaniami zagadnień społecznych i wiedzy naukowej oraz publicystyką naukową. Jego artykuły ukazują się w takich pismach jak “The New York Times”, “The Times Literary Supplement” i “The New Republic”. Zasłynął krytyką Inteligentnego Projektu, który określił „najnowszą pseudonaukową inkarnacją religijnego kreacjonizmu, zręcznie zmodyfikowaną przez nową grupę entuzjastów, w celu ominięcia przeszkód prawnych”.

Prof. Coyne dużą wagę przykłada do popularyzacji nauki i zwalczania zabobonów. Za działalność na tym polu w 2011 roku otrzymał nagrodę „Cesarz jest nagi” przyznawaną przez Freedom from Religion Foundation (na której nazwie wzorowali się Dorota Wójcik i Andrzej Wójcik tworząc swoją fundację w Lublinie). Polakom znany jest być może najlepiej z setek artykułów o tematyce biologicznej i ateistycznej, tłumaczonych przez Małgorzatę Koraszewską i publikowanych na Portalu Racjonalista.pl.

Ostatnio zmieniany czwartek, 29 sierpień 2013 12:21
Kaja Bryx

Przewodnicząca Oddziału Dolnośląskiego PSR (od stycznia 2012 r.). Ateistka, filolożka, językoznawczyni. Tłumaczy poezję z łaciny, greki, hiszpańskiego i angielskiego. Lubi uczyć się rzadkich języków, interesuje się sztuką i naukami przyrodniczymi. Propaguje też w Polsce wiedzę o kulturze indyjskiej, obalając krążące stereotypy. Swoim działaniem pragnie dawać wyraz ateizmowi pozytywnemu, który jest nie tyle zaprzeczeniem religii, ile przede wszystkim afirmacyjnym światopoglądem opartym na nauce i filozofii, a znajdującym swój najpełniejszy wyraz w sztuce.

Najnowsze od Kaja Bryx

Artykuły powiązane