mistrz ceremonii ślub humanistyczny

Ceremonie humanistyczne służą uświetnieniu najważniejszych chwil naszego rodzinnego życia. Dawniej takie świętowanie kojarzono z religiami, albo tradycją. Wydaje się jednak, że nasza potrzeba świętowania ślubu czy narodzin dziecka jest znacznie starsza. Należy po części do naszego biologicznego, a nie tylko kulturowego dziedzictwa. Jesteśmy istotami społecznymi i chcemy wraz z bliskimi i (nawet) sąsiadami obchodzić ważne dla nas wydarzenia. Istotą prowadzonych przez nas ceremonii humanistycznych jest włączanie do nich humanistycznego przesłania jak i podkreślenie indywidualizmu i wyjątkowości osób uczestniczących w ceremonii.

ślub humanistyczny mistrz ceremonii
Ceremonie humanistyczne służą uświetnieniu najważniejszych chwil naszego rodzinnego życia. Dawniej takie świętowanie kojarzono z religiami, albo tradycją. Wydaje się jednak, że nasza potrzeba świętowania ślubu czy narodzin dziecka jest znacznie starsza. Należy po części do naszego biologicznego, a nie tylko kulturowego dziedzictwa. Jesteśmy istotami społecznymi i chcemy wraz z bliskimi i (nawet) sąsiadami obchodzić ważne dla nas wydarzenia. Istotą prowadzonych przez nas ceremonii humanistycznych jest włączanie do nich humanistycznego przesłania jak i podkreślenie indywidualizmu i wyjątkowości osób uczestniczących w ceremonii.

Czym są ceremonie humanistyczne?

Ceremonie humanistyczne to świeckie ceremonie symboliczne oparte na wartościach humanistycznych. Stowarzyszenia zrzeszające humanistów w różnych krajach świata organizują śluby, pogrzeby, ceremonie powitania dziecka, ceremonie wejścia w dorosłość i wiele innych niereligijnych uroczystości. Umożliwiają w ten sposób ludziom świętowanie ważnych chwil w życiu w sposób zgodny z wartościami humanistycznymi. W Polsce największą organizacją oferującą ceremonie humanistyczne jest Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, które zorganizowało pierwszy w Polsce ślub humanistyczny, pierwszy pogrzeb humanistyczny oraz pierwszą ceremonię powitania.

Dla kogo jest ta oferta?

Ktoś mógłby zapytać, po co takie ceremonie, skoro mamy już w naszym kraju ślub cywilny i pogrzeb świecki? Otóż nie chodzi jedynie o to, aby zorganizować ślub czy pogrzeb bez księdza. Ceremonie humanistyczne to zupełnie nowy sposób świętowania ważnych chwil w życiu, skupiony na konkretnych ludziach i na ich bliskich.

Celebranci i celebrantki humanistyczne przeprowadzają dogłębny wywiad z osobami, dla których organizują daną ceremonię. Opracowują niepowtarzalne przemówienie, wyrażające takie treści, o jakich marzą zainteresowani.

Dlatego ceremonie humanistyczne to nie tylko alternatywa dla ceremonii religijnych. To przede wszystkim – oferta dla wszystkich, którzy chcą przeżyć coś szczególnego i niezapomnianego.

Śluby humanistyczne są dla ludzi, którzy pragną doświadczyć głębokiego wzruszenia, którzy chcą wyrazić siebie, swoje uczucia i bliskie sobie wartości. Także dla tych, którzy chcą dać szansę bliższej i dalszej rodzinie czy znajomym, aby ich lepiej poznali, i aby naprawdę cieszyli się razem z nimi.

Z kolei pogrzeby humanistyczne pozwalają na uczczenie pamięci osoby zmarłej i na opowiedzenie jej historii tak, aby jej postać zapisała się w umysłach obecnych. Umożliwiają też najbliższym przeżycie żałoby w sposób zgodny z wyznawanymi przez nich wartościami.

Ceremonie humanistyczne z pewnością nikogo nie pozostawią obojętnym.

Czego możesz oczekiwać?

Czy chcecie powitać nowego członka rodziny, czy pożegnać bliską Wam osobę, czy też nadać nowy status Waszej miłości – nasi celebranci pomogą Wam stworzyć wyjątkową ceremonię, dopasowaną do Was i pozwalającą zrealizować Wasze marzenia.

W oparciu o wywiad z Wami i wskazanymi przez Was osobami, Wasza celebrantka bądź celebrant przygotuje scenariusz ceremonii. Następnie przedstawi Wam go do zatwierdzenia (chyba że zdecydujecie się na ceremonię-niespodziankę). Ceremonie humanistyczne mogą wyglądać naprawdę bardzo różnie – w zasadzie wszystko zależy od Was. Po uwzględnieniu Waszych uwag i uzyskaniu od Was akceptacji ostatecznej wersji scenariusza, Wasza celebrantka bądź celebrant przyjmuje na siebie rolę mistrzyni bądź mistrza ceremonii humanistycznej. W wyznaczonym terminie i miejscu wygłosi swoje przemówienie, a także będzie czuwać nad przebiegiem całej uroczystości. Mistrz ceremonii pilnuje, aby Wasz ślub humanistyczny (ślub symboliczny) przebiegał zgodnie z ustalonym scenariuszem.

Odwiedź strony poszczególnych ceremonii humanistycznych, aby dowiedzieć się o nich więcej:

Jak się zapisać?

Przygotowania do ceremonii rozpoczynamy od omówienia szczegółów i podpisania umowy. W tym celu wypełnijcie krótki formularz dostępny tutaj. Celebranci dobierani są zwykle po kluczu geograficznym, ale jeżeli przypadła Wam do gustu konkretna celebrantka lub celebrant, wskażcie ją w komentarzu. Szczegółowe informacje o naszych celebrantach dostępne są tutaj.

Ceremonie humanistyczne w Polsce i za granicą

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów zorganizowało pierwszy ślub humanistyczny w 2006 roku a niewiele później – pierwszy pogrzeb humanistyczny. Pierwszą ceremonię powitania dziecka zorganizowaliśmy w 2015 roku. Spośród tych ceremonii największą popularnością w Polsce cieszą się obecnie śluby humanistyczne.

U odnoszących ogromne sukcesy organizacji humanistycznych z Norwegii, Islandii i Szkocji znaczący wzrost liczby ślubów humanistycznych nastąpił po ich zalegalizowaniu, czyli począwszy od momentu, gdy śluby humanistyczne zyskały skutki prawne, podobnie jak to się dzieje w przypadku ślubów konkordatowych. Do tego celu dążymy i my, wydaje się jednak, że ten proces zajmie w naszym kraju jeszcze wiele lat.

Śluby humanistyczne jako śluby symboliczne

W pozostałych państwach europejskich, podobnie jak w Polsce, śluby humanistyczne to śluby symboliczne. To przepiękne uroczystości, umożliwiające świętowanie tej ważnej chwili na własnych zasadach i złożenie sobie osobistej przysięgi małżeńskiej. Aby formalnie wstąpić w związek małżeński, wymagane jest jednak dodatkowo złożenie podpisów na dokumentach urzędowych. W tym celu wiele par decyduje się na wcześniejszą wizytę w USC wyłącznie w towarzystwie świadków. Niektórzy decydują się połączyć humanistyczny ślub symboliczny ze ślubem cywilnym w plenerze.

Symbolika ceremonii powitania

Ceremonie pożegnania i powitania są z założenia ceremoniami symbolicznymi. Ceremonia powitania to nie jest jedynie uroczystość dla osób decydujących się nie chrzcić swojego dziecka. To piękna, głęboka ceremonia ukazująca znaczenie rodzicielstwa w ludzkim życiu i pomagająca przygotować się do roli rodzica. To także okazja do głębszej humanistycznej refleksji nad sensem życia, a zarazem niezwykle oryginalny sposób przedstawienia bliższej i dalszej rodzinie czy przyjaciołom swojej nowonarodzonej pociechy. A przede wszystkim – uroczyste powitanie młodego człowieka dołączającego do ludzkiej społeczności.

Humanistyczny wymiar ceremonii pożegnania

Humanistyczna ceremonia pożegnania różni się od pogrzebu świeckiego tym, że jest bardzo skupiona na zmarłej osobie i jej najbliższych. Celem celebrantki bądź celebranta prowadzącego pogrzeb humanistyczny jest przede wszystkim uczczenie pamięci zmarłego. W tym celu przeprowadzamy dogłębne wywiady z rodziną i przyjaciółmi, i tworzymy wyjątkową opowieść o tym, kogo wszyscy straciliśmy. Przemówienia pogrzebowe naszych mistrzów ceremonii są szczere i autentyczne. Nie znajdziecie w nich utartych frazesów ani fałszywej nadziei, ani żadnych nadnaturalnych elementów. Będzie za to ludzka czułość, przyjaźń i miłość.

Ceremonie inicjacyjne

Ceremonie wejścia w dorosłość to w krajach o tradycji protestanckiej często najbardziej popularne z ceremonii humanistycznych. Zastępują tam bowiem niezwykle istotne społecznie w krajach takich jak Norwegia czy Niemcy protestanckie bierzmowanie. Nie wydaje nam się, aby w Polsce istniało zapotrzebowanie na taką ceremonię, jesteśmy jednak otwarci na Wasze potrzeby i pomysły.

Ceremonia odnowienia ślubów

Podstawowym celem ceremonii humanistycznych jest łączenie ludzi i wspieranie ich w budowaniu trwałych, wartościowych relacji. W naszej ofercie znajdziecie ceremonię odnowienia ślubów małżeńskich, dla par, które są już po ślubie, ale nigdy nie miały okazji uczcić swojej miłości w wyjątkowy sposób. A także dla tych, którzy po wieloletnim związku kochają się jeszcze bardziej niż kiedyś!


Artykuły powiązane


 

 
EnglishUkraine