Zapraszamy na tegoroczną edycję Żywej Biblioteki we Wrocławiu, która odbędzie się w dniach 11-12 maja w godzinach 12:00-20:00 w Mediatece przy pl. Teatralnym 5. PSR został patronem medialnym tego projektu edukacyjnego, który wg organizatorów ma być „szansą na spotkanie tych, którzy są stawiani z boku, ze względu na swój zawód, pochodzenie, kolor skóry, orientację, wyznanie”.
Celem Żywej Biblioteki jest promowanie praw człowieka i zapobieganie przejawom dyskryminacji wobec mniejszości. Autorzy pomysłu wychodzą z założenia, że najskuteczniejszą formą przeciwdziałania uprzedzeniom jest bezpośrednie spotkanie z innością. Reprezentantów dyskryminowanych grup można zaprosić do indywidualnej rozmowy w celu zweryfikowania swoich poglądów i poszerzenia wiedzy. Czytelnicy, którzy decydują się na udział w projekcie, mogą wypożyczyć jedną z Książek na 30-minutową rozmowę. Co roku Żywą Bibliotekę odwiedza ponad 600 osób.
Organizatorzy podają, że wrocławska Żywa Biblioteka jest największą i najbardziej regularnie odbywającą się tego typu biblioteką w Polsce.
Jak pokazują raporty, z powodu Żywej Biblioteki 1/4 osób po rozmowie z „Książką” zmienia poglądy i postawy wobec grup mniejszościowych.
W tym roku we Wrocławiu będzie można „wypożyczyć” tytuły:
- Amerykanin/Amerykanka,
- Arab/Arabka,
- Ateista/Ateistka,
- Antyfacet,
- Były Bezdomny/Była Bezdomna,
- Były Więzień,
- Kibic,
- Osoba Homoseksualna,
- Osoba na wózku,
- Feministka,
- Osoba
- Niewidząca,
- Osoba Niesłysząca,
- Osoba Ciemnoskóra,
- Muzułmanin/Muzułmanka,
- Ksiądz,
- Cyganka/Romka/Rom,
- Protestant/Protestantka,
- Rosjanin/Rosjanka,
- Rodzic Dziecka Niepełnosprawnego,
- Trzeźwiejący Alkoholik,
- Uchodźca,
- Wychowanka domu dziecka,
- Zakonnica,
- Żydówka/Żyd.
Żywej Bibliotece będą towarzyszyć warsztaty na temat praw człowieka oraz lekcje języka migowego. Więcej informacji na witrynie projektu.
Lokalizacja wydarzenia na mapie: