1. Jaki system polityczny jest twoim zdaniem najlepszy? Czy demokracja? A może jakiś inny? Jeśli – na przykład – demokracja, to czy bezpośrednia, czy przedstawicielska? W jaki sposób działająca?
Demokracja przedstawicielska. Bez udziwnień typu prezydent. Wystarczy senat.
2. Jakie jest twoje zdanie na temat własności prywatnej i redystrybucji dóbr? Czy podatki powinny być jak najmniejsze, czy jednak wysokie, aby dbać o równość społeczną i zabezpieczenie najsłabszych? A może to zła droga do wspierania najsłabszych?
Własność prywatna jak największa, z uwzględnienieniem niezawłaszania bogactw kopalnych. Czyli to, co pod ziemią, należy (wstępnie) do państwa.
3. Jakie jest twoje zdanie na temat własności intelektualnej? Czy powinna być chroniona tak samo jak własność fizyczna? Czy nie powinna być wcale chroniona? Jeśli nie, to w jaki inny sposób zapewnić godziwe zarobki osobom produkującym dobra intelektualne?
Chroniona przez 15 lat. Tak samo jak fizyczna.
4. Czy edukacja powinna być centralnie sterowana, czy też raczej zależeć od prywatnej inicjatywy? Kto powinien ustalać program nauczania? Jak się to ma do zasad ekonomicznych postulowanych w innych punktach? Czy powinna być płatna czy bezpłatna?
Centralnie sterowana w zakresie programu (przedmiotów). Bezpłatna do 18 roku życia i (potem) dla dobrze się uczących.
5. Jakie powinno być miejsce religii w życiu publicznym?
Żadne! To jest oczywiste skoro Boga nie ma (patrz: 7 paradoksów).
6. Na czym powinny się opierać prawa człowieka? Czy bardziej na prawie do własnej tożsamości pojętej na przykład jako tradycja przodków, czy też bardziej na prawach człowieka opartych na fundamentach materialistycznych, psychologiczno – medycznych?
Na wskazaniach medycyny i nauk ścisłych – w szególności teorii ewolucji w ujęciu niefilozoficznym (teza ewolucyjna – dowód – wniosek).
7. Czy dziecko powinno być własnością rodzica w kwestii jego wychowania? Czy może na przykład nauczanie religii powinno być dozwolone od 18 lat bez względu na opinię rodziców? Co ze skrajnymi przypadkami – religijne obrzezania dzieci, zakaz transfuzji krwi u Świadków Jehowy, nieletnie prostytutki świątynne, Amisze odrzucający współczesność także w imieniu swoich dzieci etc.?
Dziecko może być „własnością” w kwestii wychowania, ale tylko w zakresie, w którym wychowanie nie prowadzi dziecka do zachowań lub poglądów sprzecznych z jego dobrem w świetle medycyny i naukowego ewolucjonizmu, ani do wiary w zasadność atakowania pewnych innych ludzi fizycznie. Czyli pewne ekstremalne wierzenia wpajone dziecku byłyby karane (np. więzieniem dla rodzica i odebraniem dziecka). Eliminowanie obrzezania itp. zjawisk powinno być nawet prewencyjne!
Kary powinny być surowe (np 5 lat więzienia – bez prawa do skrócenia odsiadki, a w razie śmierci lub kalectwa [bezpłodności następczej] – 15 lat więzienia dla sprawcy).
8. Co sądzisz o feminizmie, walce o prawa kobiet? Czy uważasz, iż w Europie prawa kobiet są już zrównane z męskimi, czy też nie? Czy uważasz, że potrzeby kobiet i mężczyzn są podobne? Czy istnieje kobiecy punkt widzenia marginalizowany do tej pory przez patriarchalną kulturę na przestrzeni dziejów?
Kobiety powinny walczyć jedynie o znacznie większe wsparcie techniczno-medyczne okresu okołoporodowego oraz o duże, wieloletnie wsparcie ekonomiczne na 1. i 2. dziecko, a żadne na kolejne.
W sposób odciążający pracodawców od ryzyka z racji ciąży i porodu pracownicy.
9. Co sądzisz o walce o prawa osób homoseksualnych? Jak duży to problem? Czy pary homoseksualne mogą wychodzić za siebie, czy mogą adoptować dzieci?
Wystarczą związki partnerskie, czy pełna wspólnota majątkowa i dziedziczenie. Nie mogą adoptować dzieci, gdyż teza, że ukierunkowanie seksualne jest ukształtowane w 100% w chwili narodzin, jest totalną, alogiczną(!) bzdurą. Czyli nie należy przesadzać z eksponowaniem dzieci na nieheteroseksualne widoki lub przykłady.
10. Co sądzisz o zagadnieniach związanych z ochroną środowiska? Źródła energii – jakie powinny być? Czy uważasz, iż gatunki powinny być chronione przed wymieraniem? Czy zagraża nam efekt cieplarniany? Czy żywność modyfikowana genetycznie stanowi zagrożenie? Czy warto chronić środowisko kosztem wskaźników wydajności przemysłu?
Źródła odnawialne – wszelkie (energetyka słoneczna, biomasa, biogaz, (mikro)wiatraki, kolektory, panele FV, geotermia, pompy ciepła, oszczedności[np. rekuperacja]) uzupełniane gazem. Ciekawy przykład: zespół elektrowni słonecznych na Saharze chronionych przez wojska EU i/lub NATO.
Zwierzęta powinny być chronione – ale nie za wszelką cenę (czasem warto zrezygnować z jakiejś żabki).
11. Jaki jest twój stosunek do Unii Europejskiej, jesteś za, czy przeciw? Czy powinna być Stanami Zjednoczonymi Europy z rządem europejskim jako główną instancją, czy luźnym stowarzyszeniem? Czy ogólnie uważasz, iż warto, by kraje świata się jednoczyły, czy też cenisz wyżej wartości nacjonalistyczne i (lub) patriotyczne?
Jestem za zintegrowaną UE. Jak USA. Jeden język preferowany – angielski.
12. Co sądzisz o: aborcji, eutanazji, in vitro?
Aborcja i eutanazja na życzenie i za darmo. In vitro bez dopłat w zakresie przygotowania i zabiegu – prywatne (ze wzgledów ewolucyjnych – po co na siłę mieć dzieci z podobnym problemem potem). Potem pomoc jak w każdej ciąży.
13. Na ile ważny jest dla ciebie rozwój nauki? Czy zgodziłabyś/zgodziłbyś się na większe obciążenie fiskalne w tym celu? Czy ograniczyłabyś/ograniczyłbyś w tym celu świadczenia socjalne, gdybyś była/był politykiem?
Ważny. Tak.
14. Czy państwo powinno wspierać kulturę?
Bardzo umiarkowanie. Głównie czytelnictwo.
15. Czy państwo powinno wspierać sport i rekreację?
Sport – skromnie. Rekreację – tak.
16. Jak daleko powinna sięgać wolność słowa? Czy istnieją treści, które powinny być zakazane?
Tak – istnieją treści zakazane, typu szkalowanie produktów/usług, czyli godzące w zarobki firmy lub człowieka.
Także nawoływanie do przemocy fizycznej lub namawianie (względnie instruowanie) do seksu dzieci przed 15. rokiem życia.
Bluźnierstwo (itp.) nie powinno być karalne. Należy uznać Bogów za równych postaciom fikcyjnym, typu Jedi! „Jedi jest kretynem” – jest OK!
17. Media mają ogromny wpływ na rzeczywistość. Czy są dobre? Czy istnieje możliwość stworzenia warunków pod lepsze media za pomocą lepszych regulacji prawnych?
Dobre. Nie istnieje. Ograniczenia – jak w pkt 16.
18. Co sądzisz o emigracji do krajów europejskich? Czy imigranci z państw muzułmańskich są problemem? Co może zapewnić lepszą ich integrację, jeśli zauważasz taką potrzebę?
Tak. Nalezy uznać unikanie integracji (zwłaszcza językowej) za akt wrogi (wykorzystywanie państwa) i eliminować je metodą marchewki (ułatwianie asymilacji) i kija (deportacja całych rodzin) po X latach zaniedbań – np. dzieci półanalfabetyczne.
19. Czy obce państwo może ingerować w politykę drugiego państwa z uwagi na łamanie praw człowieka?
TAK. Wszyscy ludzie są jednakowo cenni.
20. Dopisz uwagi, które nie wynikają z powyższych pytań, a które są istotne dla twojego światopoglądu.
Na obecnym etapie nauka i logika w zasadzie już wykluczają istnienie Boga (np. paradoksy przewidywania przyszłości), dlatego wszelkie religijne podejścia nie powinny być chronione bardziej niż wiara w bajki np. o Marsjanach (z Marsa!) wśród nas.
——-
Roman Bełko – rocznik 1960. Z zawodu programista, interesuje się nauką i ekologią. Od stycznia 2012 r. członek Oddziału Dolnośląskiego PSR.
——-
Więcej informacji na temat naszej ankiety.