Pierwsza partia naszych kalendarzy naukowych została już rozesłana do domów dziecka w całej Polsce. Wersja na ten rok posiada nową grafikę miesięczną na każdej ze stron, zmieniły się też niektóre hasła. W kalendarz wpisaliśmy kilka najważniejszych osiągnięć techniki i nauki z ostatniego czasu, głównie w zakresie eksploracji kosmosu.
Podobnie jak w zeszłych latach, każdy dzień roku związany jest w kalendarzu z ważnym wydarzeniem ze świata nauki i techniki, które podsumowane jest krótkim opisem. Czasem zamiast wydarzeń są to daty biograficzne związane z wybitnymi naukowcami. Jest też kilka dni związanych z kulturą, na przykład z premierą IX Symfonii Beethovena, uważamy bowiem, że sztuka jest wielką inspiracją dla nauki i vice versa.
Kolejną nowinką jest dodanie do Kalendarza naukowego 2023 naukowców ukraińskich. Jest to związane z tym, że jest już prawie gotowa ukraińska wersja naszego kalendarza. Chcielibyśmy, aby nasz naród zapoznał się z osiągnięciami ukraińskiej nauki i żeby ukraińscy użytkownicy kalendarza odnaleźli w nim bliskie sobie postaci.
Ideą kalendarzy naukowych PSR jest propagowanie nauki wśród dzieci, ale nie tylko. Ich bardzo atrakcyjna forma wizualna powinna się spodobać każdemu miłośnikowi nauki. Mamy również nadzieję, że i dobór haseł przypadnie do gustu miłośnikom wiedzy. Głównym celem kalendarzy jest ich udostępnienie dzieciom i młodzieży, w roku 2023 również uchodźcom. Jednak można się z nami skontaktować i pozyskać kalendarz dla siebie i dla innych, przy czym liczymy na wpłatę na rzecz naszego stowarzyszenia wspierającą projekt kalendarzy.
Osoby i instytucje zainteresowane kalendarzem naukowym prosimy o kontakt na mail zarzad@psr.org.pl . W nagłówku maila prosimy o wpisanie „kalendarz naukowy”.