Siły Putina po raz drugi najechały na Ukrainę. Wszyscy zaczęliśmy pomagać Ukraińcom, wiedząc, że bronią nie tylko siebie i swojego kraju, ale również świata wolnego od totalitarnych tyranów. Wojna trwa i ukraińskie dzieci odliczają czas do jej końca, czekając powrotu do domów swoich ojców i braci. Ich młodość została zakłócona niepokojem, przemocą, czasami niestety żałobą. Nie mogą w spokoju uczyć się i rozwijać swoich zainteresowań. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, obok wielu działań jego poszczególnych członków, postanowiło zatem przygotować ukraińską wersję Kalendarza Naukowego, uzupełnioną o ważnych ukraińskich naukowców i odkrywców. Liczymy na to, że w ten sposób ukraińskie dzieci będą mogły nadal rozpalać w sobie pasję do nauki, że nasz kalendarz w drobny sposób im pomoże, aby łatwiej mogły wrócić do normalności gdy skończy się wojna, gdy skończy się, jak mamy nadzieję, zwycięstwem Ukrainy. Oczywiście kalendarz nadaje się również dla dorosłych, my sami dowiedzieliśmy się wielu rzeczy przygotowując ważny wynalazek, odkrycie, czy biogram ważnego naukowca na każdy dzień roku.
Kalendarz wysłaliśmy początkowo do ukraińskich domów dziecka, które przeniosły się do Polski, do bibliotek uczestniczących w tym projekcie „Biblioteka dla wszystkich. Równi. Różni. Ważni” i do wybranych szkół z południowo-wschodniej Polski (tam też poszedł polski egzemplarz). Załączyliśmy list do ukraińskiej młodzieży, mówiący jej o wadze nauki i jej znaczeniu dla przyszłości tak Ukrainy, jak i osobistej. To właśnie dzięki wykształconym ludziom kraje stają się silne, dzięki wiedzy można też budować lepszy świat.
Skontaktowaliśmy się z ukraińskimi organizacjami i projektami aktywistów, takimi jak Fundacja Zustricz i Flying Bags, które pomogły nam udostępnić więcej egzemplarzy wśród uchodźców.
Wiedząc o uchodźcach w innych krajach, przesłaliśmy projekt kalendarza do Międzynarodowych Humanistów (Humanists International), aby mogli użyć go nasi partnerzy z różnych krajów. Niektórzy, jak zaprzyjaźniona z nami rumuńska ieganizacja ASUR, opublikowali kalendarz w PDFie do pobrania na swojej stronie i mediach społecznościowych.
Z kolei Human-Etisk Forbund, czyli norwescy humaniści, a konkretnie ich oddział z Oslo, zdecydowali się wydrukować i rozdawać te kalendarze u siebie.
Najbardziej niezwykłe było to, że skontaktował się z nami przedstawiciel austriackiego Czerwonego Krzyża, z prośbą o zgodę na druk kalendarza w nieco skromniejszej wersji graficznej. W tej wersji został on włączony do podstawowego pakietu pomocowego, który otrzymywał każdy uchodźca z Ukrainy przybywający do Austrii.
W tym roku do grona partnerów udostępniających kalendarz dołączyli czescy humaniści. Fundacja Flying Bags poprosiła nas o większą liczbę kalendarzy, gdyż chcieliby wysłać część kalendarzy na Ukrainę.
Jeżeli chcecie wesprzeć ten projekt, wykupcie subskrypcję na Patronite lub wpłaćcie darowiznę na konto 97 1020 5226 0000 6002 0822 2962. Możecie też wskazać instytucje zainteresowane otrzymaniem takiego kalendarza, jednak liczba rozsyłanych kalendarzy będzie zależeć od zebranych środków.
Prezeska PSR od 2017 roku. Ateistka, celebrantka humanistyczna a zawodowo także specjalistka ds. szkoleń. Pomysłodawczyni i główna organizatorka Wrocławskich Dni Darwina, współautorka Kalendarza Naukowego PSR, koordynatorka ceremonii humanistycznych z ramienia PSR. Od 2016 roku członkini zarządu Europejskiej Federacji Humanistycznej z siedzibą w Brukseli (w latach 2017-2020 pełniła funkcję wiceprezeski). Lubi uczyć się rzadkich języków, interesuje się sztuką i naukami przyrodniczymi. Propaguje też w Polsce wiedzę o kulturze indyjskiej, obalając krążące stereotypy. Swoim działaniem pragnie dawać wyraz ateizmowi pozytywnemu, który jest nie tyle zaprzeczeniem religii, ile przede wszystkim afirmacyjnym światopoglądem opartym na nauce i filozofii, a znajdującym swój najpełniejszy wyraz w sztuce.