Marsz Ateistów i Agnostyków był cykliczną demonstracją osób niewierzących, odbywającą się co roku w Krakowie i przyciągającą do tego miasta setki demonstrantów. W ramach Marszu odbywały sie także różne imprezy towarzyszące, zwłaszcza otwarte debaty.

Do tej pory odbyły się w Krakowie trzy Marsze Ateistów i Agnostyków, które od 2012 roku przekształciliśmy na Dni Świeckości.

Pierwszy Marsz Ateistów i Agnostyków odbył się 10 października 2009 roku. Hasłem przewodnim było Moralność bez wiary. Rozpoczął się przed Collegium Novum, a zakończył pod pomnikiem Boya-Żeleńskiego. Po marszu odbyła się dyskusja Klubie pod Jaszczurami pt. Czy niewierzący potrafi kochać bliźniego swego? z udziałem profesorów Jana Hartmana, Piotra Flina i Jana Woleńskiego. Wstępem do marszu był pokaz filmu Terezy Nvotovej Jezus jest normalny! (Ježíš je normální!) w Kinie Mikro.

Drugi Marsz Ateistów i Agnostyków odbył się 9 października 2010 roku, pod hasłem Poznajmy się!. Przemarsz rozpoczął się na Placu Wolnica, a zakończył na Małym Rynku. Poza marszem odbyło się kilka wydarzeń towarzyszących, w tym spotkanie Ateizm żydowski, którego gościnią była Anna Makówka-Kwapisiewicz z żydowskiego stowarzyszenia Czulent, warsztat Lekcja etyki dla młodzieży i dorosłych poprowadzony przez filozofkę i publicystkę Agatę Czarnacką oraz dyskusja O świeckości państwa, czyli polskie organizacje pro-laickie w klubie Re, z udziałem Małgorzaty Leśniak, Andrzeja Domińczaka, Pawła Glińskiego, Mateusza Burzawy i Zbigniewa Skarżyńskiego.

Jak w poprzednim roku wstępem do marszu był pokaz filmu Księżyc w nas (The Moon Inside You) w Kinie Mikro, który odbył się z uczestnictwem autorki Diany Fabianovej, spotkanie prowadził Maciej Gil, przewodniczący Polskiej Federacji DKF.

Trzeci Marsz Ateistów i Agnostyków odbył się 15 października 2011 roku. Przyświecało mu hasło O świeckość państwa. Jak zwykle odbyło się wiele wydarzeń towarzyszących Marszowi. Między innymi dyskusje: Wolność. Ile wolno państwu, ile wolno jednostce i Do czego potrzebna nam świeckość państwa? Gwarancja praw jednostki a świeckość państwa. Zorganizowaliśmy też spotkanie małopolskich organizacji dążących do świeckości państwa i spacery: jeden po śladach Tadeusza „Boya” Żeleńskiego i drugi: Pamiętamy o ogrodach, jak też wystawę prac Marka Raczkowskiego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishUkraine