W dniach 7-8 września 2013 roku odbył się NZD w Łodzi w hotelu Molo. W miejscu zjazdu rozpoczynającego tą pierwszą 2-letnią po zmianie w Statucie kadencję władz PSR, a której koniec nastąpi na początku grudnia br. na Zgromadzeniu Delegatów w Poznaniu.
Jak na wymuszone dymisjami 2 członków Komisji Rewizyjnej z Krakowa, zgromadzenie w trybie nadzwyczajnym, to atmosfera tego spotkania była i twórcza, i pracowita i wyjątkowo sympatyczna. Chciało by się rzec – jak nigdy, choć weterani zjazdów zapewne by zaprotestowali, ale słabo. Prezeska oddziału łódzkiego PSR , Magdalena Kowalczyk, wspomagająca ją Sylwia Gałązka i Mariusz Karski z tej samej Łodzi – przygotowali delegatom i innym przyjezdnym członkom PSR – bardzo komfortowe miejsce dla 2-dniowych debat i ustawowych chwil relaksu, z których PSR-owskie zgromadzenia są znane we wszystkich ośrodkach.
Główną przyczyną i zarazem pierwszym punktem obrad NZD – była konieczność uzupełnień uszczuplonych składów organów naczelnych PSR, w tym wspomnianej na początku Głównej Komisji Rewizyjnej, Zarządu Głównego i Naczelnego Sądu Koleżeńskiego. Zwłaszcza bez niemożliwego uzupełnienia GKR drogą kooptacji, legalne działanie całej organizacji było niemożliwe, stąd Statut wymusił na Zarządzie konieczność, a nie tylko potrzebę zwołania NZD. Musiał więc zostać zwołany do miejsca w miarę dogodnego dla wszystkich, a delegaci z całej Polski zmuszeni byli przybyć, by pomóc swojemu stowarzyszeniu i uniknąć kolejnych groźnych formalnych następstw. Zarząd Główny chcąc efektywnie zagospodarować pieniądze oraz czas wszystkich, w uchwale zwołującej NZD, zawarł dwa kolejne punkty programu, stanowiące łącznie kompleks wielu spraw z zakresu ochrony własności intelektualnej stowarzyszenia (bazy danych, strony www, komunikacja mailingowa), a także form i sposobów finansowania działalności PSR.
Było więc o czym mówić, czasu też nie ograniczano zbytnio na istotne tematy, lecz na początku zajęto się wyborami na wakujące 2 miejsca w komisji rewizyjnej, 3 miejsca w zarządzie i 3 miejsca w sądzie koleżeńskim.
Prezydium NZD stanowili: Marek Pawłowski – Przewodniczący obrad, Jacek Tabisz – Prezes PSR, Magda Kowalczyk – Prezeska PSR Łódź (jako Gospodyni obrad) i Kaja Bryx – Protoklantka obrad. Wspierała ją przy tworzeniu protokołu NZD Sylwia Gałązka – Sekretarz ZG, co było też dodatkowym zabezpieczeniem dla protokołu, który trafi po zjeździe w pakiecie dokumentów do zmian w KRS dla PSR.
Po niezbędnym przeliczeniu ilości uprawnionych delegatów i stwierdzeniu prawomocności obrad, przyjęciu programu NZD, wybrana wcześniej komisja skrutacyjno-wyborcza przystąpiła do wyborów uzupełniających. Do władz stowarzyszenia zostały wybrane następujące osoby: ZG PSR – Maciej Smykowski, Nina Sankari i Grzegorz Ludwig; NSK – Dominik Gajewski, Marek Pawłowski i Adrian Zwoliński; GKR – Marek Ławreszuk i Michał Rembas.
Obecny skład wszystkich władz – uzupełniony o tych wybranych w Łodzi – jest na naszej stronie PSR pod linkiem https://www.psr.org.pl/wladze/
Wszyscy kandydaci otrzymywali praktycznie maksymalne ilości głosów w wyborach tajnych, a szczegółowy protokół to obrazujący, jest jeszcze w fazie konsultacji. Cierpliwości zatem. Przyjazd prof. Coyne’a – światowej klasy ewolucjonisty z USA, wywołał w PSR-ze pozytywną rewolucję.
Teraz pora na skrótową relację z dalszych postanowień NZD, bo szykujemy więcej informacji merytorycznej dla Was. Możemy też mówić o nowym otwarciu w związku z decyzjami idącymi w kierunku większej profesjonalizacji PSR, zarówno w procedurach informatycznych, jak i formalnych, pozwalających pozyskiwać dofinansowania do naszych działań i projektów, jak i sprawniej zarządzać całą strukturą.
Drugim ważnym blokiem tematycznych była własność intelektualna i niematerialna stowarzyszenia, z którymi mieliśmy spore problemy i tu nie miejsce o nich pisać. Ostatnie 3 miesiące wszystkim dały się mocno we znaki, a etap sprzątania, szukania i liczenia jeszcze trwa – choć sytuacja praktycznie opanowana i idziemy do przodu. Niebawem ukaże się protokół z NZD, zatem teraz wypada krótko wspomnieć, iż zreferowane zostały liczne działania, które w ostatnim czasie zagroziły naszej własności niematerialnej. Podjęto uchwały dotyczące starannego archiwizowania naszych dokumentów, oraz uchwalono poparcie dla powstającego Biura IT, za które odpowiada Maciej Twardowski i inni nasi informatycy (można się zgłaszać dalej – jest co robić). Biuro IT zajmować się będzie szeroko pojętą strategią informacyjną, administrowaniem bieżącym oraz ochroną baz danych członków i innych zasobów PSR. Pojawiły się sugestie, aby na WZD w Poznaniu uzupełnić statutowe kompetencje Komisji Rewizyjnej o ochronę własności intelektualnej. NZD zobowiązał zarząd do podjęcia kroków, w celu prawnego zastrzeżenia znaków wyróżniających PSR i przygotowania profesjonalnego Systemu Identyfikacji Wizualnej (alias Księgi Znaku), który miałby stanowić profesjonalne podstawy do prawnego zastrzeżenia. Postanowiono też przygotować dwa stanowiska dotyczące ostatnio zaistniałych zdarzeń – wewnętrzne i zewnętrzne.
Trzecim ważnym blokiem tematycznym były kwestie finansowe. Debatowaliśmy o możliwościach pozyskiwania grantów, o regulacjach związanych z planowanym otrzymaniem OPP, oraz o działalności odpłatnej na cele stowarzyszenia. Wszyscy członkowie zapoznają się z przygotowaną przez ZG (zadanie dla Grzegorza Ludwiga) ekspertyzą zawierającą plusy i minusy prawno-organizacyjno-księgowe OPP dla PSR, bo dużo czasem krzyczymy – dlaczego nie mamy tego statusu, podczas gdy nie wiemy, lub wiemy za mało z czym OPP się dla stowarzyszenia wiąże. Decyzja będzie wzmocniona konsultacjami. W dyskusji poruszono też temat osobowości prawnej oddziałów ułatwiającej pozyskiwanie grantów i zabieganie o stałe siedziby oddziałów, istotne z uwagi nie tylko na samą działalność, ale i na przechowywanie dokumentacji. Jeszcze hasłowo co poruszano i do czego zobowiązano ZG, bo większość kompetencji do podpisywania umów i uregulowań ma ZG; formalna strona i promocja ceremonii humanistycznych w Polsce, którym PSR patronuje; publiczne zbiórki środków na duże przedsięwzięcia z pomocą i kanałami mailingowymi współpracujących bardzo blisko z PSR – portali Racjonalista.pl i Internetowa Lista Ateistów i Agnostyków. Obydwa te portale w sumie mają spersonalizowanych odbiorców i sympatyków naszego ruchu na poziomie kilkudziesięciu tysięcy. Prośby o wsparcie ateistycznej akcji billboardowej Fundacji Wolność od Religii słane np. kanałem ILAiA – w sposób wyliczalny pokazują jak mocno wspierana jest ta akcja konkretnymi kwotami. Są także inne formy pozyskiwania środków, wynikające ze współpracy z innymi podmiotami i partnerami z kręgu NGO.
Jeszcze więcej rozmów i debat toczyło się w nieformalnej części zjazdu. Widoczna była ogromna chęć działania u wszystkich obecnych, oraz zgodne z faktami przekonanie o wzrastającym znaczeniu PSR w Polsce. NZD odbywał się w przededniu wielu ważnych wydarzeń, takich jak choćby przebiegająca teraz wizyta prof. Jerry’ego Coyne’a (na bardzo ciekawym wykładzie w Warszawie (13 września) było od 150 do 200 osób, wsparcie Oddział PSR Warszawa).
Do domów wszyscy wracali uśmiechnięci, żałując, że zjazd już się skończył. Naprawdę ogarniamy wszystko co ważne i wychodzimy na prostą, po niezłym zamieszaniu. Widoczne jest, że zarówno od strony formalnej, jak i ideowo – merytorycznej chęć działania jest u członków i członkiń PSR wyższa, niż kiedykolwiek dotąd. Zarządowi Głównemu PSR pozostaje zatem wiele pracy, w której będzie mógł liczyć na szeroką pomoc innych osób z PSR-u. Walny Zjazd Delegatów w Poznaniu zapowiada się bardzo ciekawie. Będzie nas więcej i ze wszystkich oddziałów, bo niebawem rusza machina wyboru delegatów na to kończące ważny etap historii PSR wydarzenie. Wszystkich członków zresztą serdecznie zaprosimy na grudniowe spotkanie.
Jacek Tabisz – Prezes Zarządu Głównego PSR