Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów działa od prawie 20 lat. Przez ten czas było świadkiem wielu przemian. Część postulatów dotyczących świeckości, humanistycznego stylu życia czy powszechnego dostępu do wiedzy naukowej zostało zrealizowanych.
Obecnie narasta jednak to, przed czym ostrzegał Wolter, patron naszego stowarzyszenia, bazującego na wartościach Oświecenia. W polityce, w kulturze i w edukacji coraz bardziej brakuje debaty, umiaru i szacunku dla wolności słowa i samodzielnego myślenia.
Gdybyś spytał nas 18 lat temu o to, na co nam wsparcie finansowe, powiedzielibyśmy, że potrzebne jest nam ono do zabiegania o świeckość państwa, na promowanie etyki w szkołach i na propagowanie uczciwej, niezależnej od nacisków ideologicznych wiedzy. Nie powiedzielibyśmy ci wtedy o jednym z najistotniejszych elementów naszej działalności, jakim było organizowanie wolnych debat pełnych szacunku dla poglądów wszystkich rozmówców. Swoboda wyrażania opinii, jak i filozoficzny szacunek dla wolności słowa były dla nas naturalne jak powietrze, którym się oddycha.
Dziś jesteśmy w większości tymi samymi ludźmi i kontynuujemy te same Wolteriańskie tradycje. Zmieniają się jednak akcenty. Coraz więcej osób podważa znaczenie wolności słowa i wolności jednostki. Na społeczeństwa naciskają coraz mocniej nieprzemyślane, choć z pozoru atrakcyjne ideologie. Ludzie w Polsce i Europie odchodzą od swoich starych wierzeń, lecz na ich miejsce przychodzą wierzenia nowe, religijne i niereligijne, często znacznie bardziej radykalne niż na przykład polski katolicyzm na przestrzeni wieków.
18 lat temu mówiliśmy o wspólnocie racjonalistów i ateistów. Dziś budujemy szeroko pojętą społeczność dzięki publikacjom i nowohumanistycznej aktywności. Jesteśmy Wolterianami – tęsknimy za nowym, mądrzejszym światem, lecz wyróżniamy się na tle innych organizacji świeckich umiarem i sceptycyzmem, wiarą w pracę u podstaw i niechęcią do rewolucyjnego szału jakże często deformującego pierwotne cele i zamysły.
Przez ostatnie dekady świat stał się bardziej złożonym i niebezpiecznym miejscem. Nie porzucamy jednakże optymizmu. Na każdą rzecz, która nas otacza, można spojrzeć mądrzej i uważniej. Opinie i słowa otwarte na debatę i weryfikację wydają się z pozoru bezsilne przy wrzasku fanatyków i zwykłej fizycznej sile. One są jednak jak źdźbła trawy. Rosną i nie dają się złamać wiatrom w przeciwieństwie do potężnych pni „jedyniesłusznych” idei.
Zawarte w powyższych słowach przesłanie wydaje się zapewne nieuchwytne. Wystarczy jednak, że zaczniesz śledzić, a może nawet wspierać nasze działania. Ujrzysz wtedy świat inny od wielu medialnych i polityczno-społecznych przekazów. Ujrzysz świat umiłowania ludzkiej wolności, świat afirmacji i ciekawości, świat umiaru i humanistycznego optymizmu. Wesprzyj ten świat i buduj go z nami!
Zostań naszym Patronem: https://patronite.pl/psr
Od grudnia 2011 prezes PSR, obecnie wiceprezes. Ateista, poeta, muzyk. Publicysta „Racjonalisty” i jeden z najaktywniejszych członków forum. Od kilkunastu lat pełni też funkcję celebranta Ceremonii Humanistycznych. Studiował historię sztuki, a następnie prowadził własne badania dotyczące sztuki Orientu podczas pobytów w Indiach, na Sri Lance, na indonezyjskiej Bali (polecamy temat „Bali” na Racjonalista.tv) i w Turcji. Autor najobszerniejszego kompendium wiedzy nt. klasycznej muzyki indyjskiej w języku polskim, opublikowanego na stronie Hanuman.pl i w dużej mierze dostępnego też na racjonalista.tv (wpisz „Indie” w wyszukiwarkę). Sam gra głównie muzykę średniowieczną z zastosowaniem polifonicznej techniki gry na dwóch fletach, tzw. tibiae multiplex. Przede wszystkim jednak pisze poezję filozoficzną, inspirowaną mechanizmami natury, oraz odkryciami nauki. Stawia sobie za cel połączenie nauki i sztuki. W 2022 roku wyszła jego książka „Nowy humanizm. W stronę nowego wspaniałego świata bez ideologii”.