„Polskie prawo — mimo ponawianych apeli do władz państwowych o jego nowelizację — pozostaje anachroniczne. Ponownie wzywamy władze państwowe do jednoznaczności w sprawie bluźnierstwa – albo jego dekryminalizacji wzorem Wielkiej Brytanii albo wprowadzenia za nie kary śmierci, jak to jest w Pakistanie.”
Dwadzieścia lat po „dniu w którym skończył się w Polsce komunizm” nastał dzień w którym skończyły się w Polsce próby ograniczania wolności słowa przy użyciu anachronicznego artykułu 196 Kodeksu karnego. Dorota Nieznalska po ponad siedmiu latach została uniewinniona od zarzutu obrazy uczuć religijnych swoją instalacją Pasja wystawioną pod koniec 2001 roku w gdańskiej galerii Wyspa.
Absurdu sprawie dodawał fakt, że żadna z osób, które złożyły zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – m. in. posłowie Ligi Polskich Rodzin Gertruda Szumska i Robert Strąk – nie widziały instalacji. 21-go stycznia 2002 roku osoby te przybyły do galerii z żądaniem pokazania im Pasji, gotowe nawet zapłacić za to, aby obrażono ich uczucia religijne. Niestety instalacja była już zdemontowana a Dorota Nieznalska mimo gróźb odmówiła jej pokazania. W związku z tym do obrażenia uczuć religijnych działaczy LPR i zebrania fotografii Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Południe zobligowała Komendę Policji.
Wyrok uniewinniający wpisuje się w takież podejście do podobnych spraw w naszym kręgu kulturowym. Rekomendacja nr 1805 z 2007 roku Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Bluźnierstwo, znieważenie religii i mowa nienawiści przeciwko osobom z powodu ich wyznania zaleca dekryminalizację bluźnierstwa i dopuszcza jedynie karanie stworzenia realnego zagrożenia dla porządku publicznego. Polskie prawo — mimo ponawianych apeli do władz państwowych o jego nowelizację — pozostaje anachroniczne. Ponownie wzywamy władze państwowe do jednoznaczności w sprawie bluźnierstwa — albo jego dekryminalizacji wzorem Wielkiej Brytanii albo wprowadzenia za nie kary śmierci, jak to jest w Pakistanie.
Wyrażamy podziękowanie dr hab. Wojciechowi Cieślakowi oraz wszystkim innym, którzy walczyli o sprawiedliwy proces (jak 29 kwietnia 2004 roku wskazał Sędzia Sądu Okręgowego Lech Krasnodębski poprzedni proces naruszył prawo do obrony oraz art. 424 Kodeksu Postępowania Karnego). Symbolika dzisiejszego dnia powinna natchnąć nas optymizmem co do przestrzegania wolności słowa w Polsce.
Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów