Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów wysłało 20 września 2011 r. pytania dotyczące świeckości Państwa do komitetów wyborczych: PO, PiS, SLD, PSL, PPP, RPP, PJN, PR, KNP, Samoobrony. Poniżej treść pytań, jeszcze niżej odpowiedzi, które udało nam się uzyskać.
Treść naszego listu
Szanowni Państwo,
Dbając o rozwijanie postaw tolerancyjnych i wspieranie idei różnorodności społeczeństwa obywatelskiego, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów pragnie poznać stanowisko Komitetu Wyborczego Polskie Stronnictwo Ludowe w zakresie rozdziału kościołów i związków wyznaniowych od Państwa oraz zachowania zasady neutralności Państwa. W tym celu przesyłamy pięć pytań, na które odpowiedzi rozjaśnią opinii publicznej Państwa zamierzenia w sferze przenikania się spraw państwowych i samorządowych oraz spraw wyznaniowych. Odpowiedzi zostaną podane do publicznej wiadomości i zamieszczone na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w celu poinformowania polskich wyborców, którym zasady demokratycznego państwa świeckiego nie pozostają obojętne.
Dziękując za udzielenie odpowiedzi, mamy nadzieję, że zechcą Państwo przyczynić się do pogłębienia przedwyborczej debaty obywatelskiej.
Pytania o świeckość państwa – wybory parlamentarne 2011:
- Czy zgłosicie lub poprzecie inicjatywę usunięcia – Art. 196 KK (o obrazie uczuć religijnych), Art.226.1 KK (o znieważeniu funkcjonariusza publicznego) i Art. 212 KK (o pomówieniu osób lub instytucji), uznając, że ograniczają wolność słowa oraz prawo do krytyki?
- Czy zgłosicie lub poprzecie inicjatywę usunięcia – Art. 21 Ustawy o radiofonii i telewizji (o obowiązku respektowania wartości chrześcijańskich), uznając, że wprowadza antykonstytucyjną nierówność traktowania obywateli z powodu ich wyznania?
- Czy zgłosicie lub poprzecie inicjatywę likwidacji Funduszu Kościelnego i innych form finansowania Kościoła Katolickiego z budżetu państwa (z finansowaniem katechetów w szkołach publicznych włącznie), oraz wyjaśnienia przestępstw (i odwrócenia wynikłych z nich szkód) związanych z działalnością byłej Komisji Majątkowej?
- Czy zgłosicie lub poprzecie inicjatywę wycofania symboli religijnych z przestrzeni publicznej instytucji państwowych i samorządowych, oraz czy zerwiecie z praktyką oficjalnego uczestnictwa przedstawicieli władz państwowych i samorządowych w uroczystościach religijnych i uczestnictwa funkcjonariuszy kościelnych w uroczystościach państwowych i samorządowych?
- Czy zgłosicie lub poprzecie inicjatywę wycofania katechizacji religijnej ze szkół publicznych – jako przedmiotu korzystającego bezzasadnie z autorytetu szkolnej nauki obiektywnej, oraz obecnego stąd na świadectwach i włączanego do średniej ocen?
Rezultat naszej ankiety
Treść trzech odpowiedzi, które otrzymaliśmy, publikujemy w formie załączników na dole tej strony.