Niniejszy regulamin jest zaproponowany przez Koordynatorów Koalicji Postęp i Świeckość, organizatora Europejskich Dni Świeckości w Krakowie.
Jego celem jest zapewnienie klarownego, sprawiedliwie równego w dostępie do głosu, i uczestnictwie, bezkonfliktowego, zgodnego ze zgłoszeniem oraz bezpiecznego uczestnictwa w Marszu na Rzecz Świeckości 2012. Powstał on na bazie doświadczeń z poprzednich lat (MAIA 2009, 2010, 2011).
I. Co nas łączy, czyli idea marszu
„Pragniemy spokojnej koegzystencji różnych wierzeń i światopoglądów. Jesteśmy humanistkami i humanistami, uważamy, że sprawa tak subiektywna, jak wiara, nie powinna być orężem politycznych rozgrywek i środkiem wywierania presji na świeckie ustawodawstwo. Jesteśmy za tym, żeby każdy miał wolność i przestrzeń do wyrażania własnych przekonań i wiary, byle tylko nie zagrażał innym. Świeckość państwa nie jest „przywilejem” ateistów i agnostyków. To zagwarantowana w konstytucji zasada wolnego obywatelskiego społeczeństwa, dająca wolność wyznawania każdej religii oraz nie wyznawania żadnej. Nie zgadzamy się na pomijanie czy wręcz negowanie zapisów Konstytucji RP o rozdziale Kościoła od Państwa. Oczekujemy równych praw i równego traktowania osób wierzących i niewierzących” (Postulaty MAIA 2011)
II. Uczestnictwo w marszu
- Uczestnicy Marszu akceptują poniższy regulamin.
- Uczestnikami Marszu mogą być wszystkie osoby popierające prawo człowieka do wolności światopoglądowej (w tym religijnej i pozareligijnej). Każdy kto popiera ideę marszu może się do niego przyłączyć.
- Marsz ma charakter apartyjny. Organizatorzy nie popierają żadnej formacji czy opcji politycznej. Marsz nie ma też antyrządowego czy antypartyjnego charakteru. Można (a nawet należy) w nim za to krytykować konkretne klerykalne poczynania polityków/polityczek i urzędników/urzędniczek .Oprócz osób prywatnych w Marszu mogą zorganizowane grupy reprezentujące organizacje, stowarzyszenia członków Koalicji oraz zorganizowane grupy reprezentując inne organizacje.
- Wszyscy politycy popierający ideę Świeckiego Państwa, mogą brać w nim udział.
- Nie można wykorzystywać marszu do aktywnej agitacji partyjno-wyborczej.
III. Przemówienia na Marszu
- Oficjalne przemówienia na otwarcie marszu, należą do organizatorów i współorganizatorów marszu oraz patronów medialnych. Ich kolejność ustalają organizatorzy.
- Przedstawiciele organizacji i i stowarzyszeń nie będących członkami KPiŚ mogą zabrać głos podczas marszu. By to zrobić muszą zgłosić się do organizatorów na 7 dni przed marszem. Zgłoszenia chęci zabrania głosu w trakcie oficjalnego przemarszu należy dokonać drogą e-mail na kontakt [at] kpis.pl najpóźniej do godz. 15:00, piątku 7 września 2012. W tytule emaila prosimy napisać „nazwę organizacji przemówienie na Marszu Świeckości”. Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko osoby przemawiającej, funkcje w organizacji, oraz streszczenie/tematykę wystąpienia.
- Przemówienie może trwać od 2 do 3 minut.
- Przemówienie nie może agitować do głosowania w jakichkolwiek wyborach na konkretne partie, listy wyborcze.
- Komitet decyzyjny określi w którym momencie zgromadzenia osoby które w przewidzianym terminie zgłosiły chęć przemówienia będą miały głos i przygotuje listę przemawiających. Lista ta będzie dostępna u członków komitetu decyzyjnego przed początkiem zgromadzenia.
IV. Transparenty, flagi, ulotki i inne akcesoria
- Na Marszu można przynosić własne transparenty, których treść dotyczy problemów dyskryminacji szeroko rozumianych niekatolików (afiszowania się swoim ateizmem, agnostycyzmem, deizmem, apostazją, byciem niewierzącym jak i wierzącym pod warunkiem ich zgodności z koncepcją świeckości państwa) lub transparenty dotyczące problemów w rozdziale Kościoła od państwa.
- Organizatorzy (członkowie KPiŚ) wystąpią na marszu transparentami z logiem Koalicji lub organizacji członków Koalicji.
- Na Marszu, przedstawiciele organizacji/stowarzyszeń i partii politycznych mogą przynosić uniwersalne transparenty (tj. tylko z logo partii lub organizacji), flagi, koszulki które umożliwiają ich identyfikacje, jako członków danej organizacji.
- Zabronione jest przynoszenie jakichkolwiek materiałów (w tym koszulek, transparentów, ulotek) promujących głosowanie na konkretne listy i kandydatów w wyborach.
- Zabronione jest przynoszenie transparentów i innych materiałów dezawuujących, oczerniających czy naśmiewających się z jakichkolwiek kandydatów w ww. wyborach.
- Zabronione jest przynoszenie transparentów i innych materiałów nawołujących do nienawiści (w tym i zawierających elementów mowy nienawiści) wobec kogokolwiek, osób, grup etnicznych, organizacji, ugrupowań, czy światopoglądów (nawet ortodoksyjnych rzymskich-katolików). Transparenty nie powinny mieć również obraźliwego charakteru.
- Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do decydowania czy dana treść jest zgodna/niezgodna z niniejszym regulaminem lub w oczywisty sposób naruszających obowiązujące przepisy prawa. W razie stwierdzenia niezgodności z regulaminem lub naruszenia prawa, organizatorzy zastrzegają sobie prawo, do ich usunięcia.
V. Służby porządkowe
- Celem rozwiązywania bieżący kwestii, które mogłyby pojawić się w czasie samego przemarszu Koordynatorzy powołają 3 –osoby tymczasowy komitet decyzyjny w skład którego wejdzie przewodniczący Zgromadzenia. Komitet będzie miał prawa podejmować decyzje, w ramach odpowiedzialności Przewodniczącego zgromadzenia.
- Pilnowaniem porządku wewnątrz marszu zajmują się służby porządkowe. Do zakresu ich działań należy:
- Pilnowanie i egzekwowanie przestrzegania zasad zawartych w regulaminie.
- Informowanie przewodniczącego zgromadzenia, o ewentualnych problemach w środku i końcu marszu.
- Przekazywanie informacji od przewodniczącego zgromadzenia, zwłaszcza informacji o zakończeniu zgromadzenia.
- Ewentualny kontakt z policją w środkowej i końcowej części marszu.
- Zbieranie transparentów KPiŚ po zakończeniu marszu.
- W sytuacjach awaryjnych (agresywne kontrmanifestacje) informowanie uczestników marszu o zasadach bezpieczeństwa, oraz bezpiecznych drogach (kierunkach) opuszczenia zgromadzenia.
- Służby porządkowe podległe są przewodniczące(mu/j) zgromadzenia i komitetowi decyzyjnemu.
- Rekrutacją do służb porządkowych zajmują się organizatorzy marszu z wyszczególnieniem przewodniczącego zgromadzenia i komitetu decyzyjnego.
- Osoby w służbach porządkowych posiadają identyfikator z logiem KPiŚ, którego wzór zatwierdzili koordynatorzy KPiŚ. Przewodnicząc(y/a) zgromadzenia oraz członkowie komitetu decyzyjnego posiadają specjalne identyfikatory z informacją o ich funkcji.
VI. Trasa Marszu i bezpieczeństwo
- Marsz porusza się po prawej stronie jezdni i to tak by w jak najmniejszym stopniu blokować ruch uliczny. Tam gdzie to będzie możliwe, będziemy starać się umożliwić przejazd tramwajów jadących prawym torowiskiem.
- Uczestnicy marszu muszą wykonywać polecenia policji i służb porządkowych.
- W razie zaistnienia wrogo nastawionej kontrmanifestacji nie należy reagować na nią agresywnie (np. nie odrzucać rzuconych przedmiotów). W razie używania przez nią przemocy fizycznej należ zgłosić to ochraniającej policji i służbą porządkowym. Po zakończeniu manifestacji zalecane jest rozchodzenie się z niej w grupach i kierowanie się albo na miejsce kolejnych wydarzeń „Dni świeckości” albo do komunikacji miejskiej lub okolicznych restauracji/miejsc publicznych.
VII. Sankcje za łamanie regulaminu
- Przestrzeganiem regulaminu zajmują się służby porządkowe, posiadające aktualny identyfikator przygotowany przez organizatorów.
- Osoby nie przestrzegające regulaminu mogą zostać wyproszone przez służby porządkowe z manifestacji.
- Osoby łamiące niniejszy regulamin narażają się na konsekwencje prawe według stanu prawnego obowiązującego w dniu Marszu.
VIII. Funkcjonowanie regulaminu
- Tekst regulaminu jest jawny i może być publikowany na stronach (w tym portalach społecznościowych) koalicjantów, patronów medialnych, i środowisk popierających idee.
- W razie zaistnienia nowych okoliczności treść regulaminu może ulec zmianie. Zmiany tej po przez głosowanie dokonać może Komitet Koordynacyjny KPiŚ zgodnie z Umową Koalicyjną KPiŚ z 8 lutego 2012.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem jego akceptacji przez Komitet Kordynacyjny KPiŚ.
Ze względów bezpieczeństwa (ewentualności prób niepokojenia nas przez środowiska nacjonalistyczne) do momentu rozpoczęcia zgromadzenia, trasa Marszu jest poufna i znana tylko organizatorom którzy nie są uprawnieni do jej ujawnienia.
———
powyższy tekst uchwalono 31 lipca 2012 r. w Krakowie