Dziś mija 322. rocznica skazania pierwszego polskiego ateisty na śmierć. W ramach projektu PSR – „Łyszczyński Wraca do Miasta” tworzymy pierwszy film edukacyjny na temat filozofa.

30 marca br. mija 322 lata od ścięcia w Warszawie i spalenia Kazimierza Łyszczyńskiego. Kazimierz Łyszczyński (ur. 4 marca 1634, Łyszczyce; zm. 30 marca 1689, Warszawa) był polskim szlachcicem, żołnierzem w chorągwiach Sapiehów, filozofem.

Myśliciel jest autorem pracy De non existentia Dei, pierwszego polskiego traktatu filozoficznego opisującego świat z punktu widzenia ateizmu. Za swoje ateistyczne przekonania został osądzony i skazany przez Komisję Sejmową na karę śmierci przez ścięcie. Wyrok wykonano 30 marca 1689 r. na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Po egzekucji wywieziono jego zwłoki poza miasto i spalono. Pisma filozofa również spalono.

Dlaczego Łyszczyński miałby być ważny dla Polaków? Jaką wartość jego myśl mogłaby wnieść do naszego życia? Aby odpowiedzieć, trzeba chyba odkryć myśliciela na nowo. Przywrócić go do łask. Stąd pomysł na projekt Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w Warszawie „Łyszczyński Wraca do Miasta”.

Chcemy upamiętnić postać filozofa tablicą w miejscu jego śmierci. Pragniemy również przybliżyć szerszej grupie odbiorców Łyszczyńskiego poprzez Internet. Tworzymy właśnie krótki film edukacyjny, którego celem jest przedstawienie biografii i twórczości Łyszczyńskiego. Film ujrzy światło dzienne już w kwietniu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishUkraine