Obok rzeczy tragicznych dzieją się też rzeczy dobre. Polacy zbliżyli się bardziej do Ukraińców, co pomoże nam budować wspólną przyszłość. Zachód się w ogromnej mierze zjednoczył, choć trzeba zadbać o szczelność sankcji, czyli dalej twardo rozmawiać z Niemcami. Ale wydaje się, że tym razem można ich skłonić do porzucenia niekiedy wręcz surrealistycznych prorosyjskich postaw. Agresja Putina pokazuje ludziom, którzy do tej pory żyli „w posthistorii”, że historia ma się tak samo dobrze w jak w XIV czy XVII wieku i trzeba być dorosłymi, trzeba akceptować istnienie rzeczywistości, która nie jest żadną „narracją”, ale jedyną płaszczyzną na której żyją, rodzą się, umierają i giną ludzie. Nasze problemy są prawdziwe, jeśli popełniamy błędy, mają one swoją cenę. Obecnie cenę pobłażliwości dla Putina i także Chin, płacą niewinni Ukraińcy. Jeśli im nie pomożemy naprawdę, cena będzie rosła i zapłacą ją wszyscy.
Nastały smutne i tragiczne czasy. Nasi ukraińscy sąsiedzi i przyjaciele padli ofiarą najazdu totalitarnych państw, Rosji i Białorusi. Choć wiadomo było, że Putin snuje mroczne plany od dawna, jeszcze kilka miesięcy temu, rozmawiając z Ukraińcami, których we Wrocławiu było wielu jeszcze przed obecnym atakiem, nie sądziłem, że niebawem ich stolica będzie się bronić przed regularną armią chcącą zdobyć miasto w „starym”, drugowojennym stylu. Mam ogromną nadzieję, że uda im się obronić główne miasto kraju, już teraz, po ośmiu dniach, pokazali swoją siłę i bohaterstwo. Czytaj cały artykuł
Od grudnia 2011 prezes PSR, obecnie wiceprezes. Ateista, poeta, muzyk. Publicysta „Racjonalisty” i jeden z najaktywniejszych członków forum. Od kilkunastu lat pełni też funkcję celebranta Ceremonii Humanistycznych. Studiował historię sztuki, a następnie prowadził własne badania dotyczące sztuki Orientu podczas pobytów w Indiach, na Sri Lance, na indonezyjskiej Bali (polecamy temat „Bali” na Racjonalista.tv) i w Turcji. Autor najobszerniejszego kompendium wiedzy nt. klasycznej muzyki indyjskiej w języku polskim, opublikowanego na stronie Hanuman.pl i w dużej mierze dostępnego też na racjonalista.tv (wpisz „Indie” w wyszukiwarkę). Sam gra głównie muzykę średniowieczną z zastosowaniem polifonicznej techniki gry na dwóch fletach, tzw. tibiae multiplex. Przede wszystkim jednak pisze poezję filozoficzną, inspirowaną mechanizmami natury, oraz odkryciami nauki. Stawia sobie za cel połączenie nauki i sztuki. W 2022 roku wyszła jego książka „Nowy humanizm. W stronę nowego wspaniałego świata bez ideologii”.