W związku z obchodami międzynarodowego Dnia Przyszłości, Oddział Wrocławski PSR we współpracy z INS „Ram Pam Pam Pam” ogłosił konkurs na pracę plastyczną zatytułowaną „Przyszłość”. Jest on adresowany do uczniów Zespołu Szkół nr 11 we Wrocławiu w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz klasy I-III gimnazjum.

Celem konkursu jest zapoznanie dzieci z ideą Dnia Przyszłości, zainteresowanie ich rozwojem nauki i technologii, pobudzenie ich kreatywności i wreszcie zarażenie ich afirmacyjną postawą względem rzeczywistości.

Uczniowie mogą składać prace dowolnej wielkości i wykonane dowolną techniką, w nieprzekraczalnym terminie do 26 lutego 2013 roku. Każdy uczeń może złożyć tylko jedną pracę. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród laureatom nastąpi w Dzień Przyszłości, czyli 1 marca. Wybrane prace zostaną wystawione 1 marca w galerii Instytutu Niezłych Sztuk (Wrocław, Rynek 48, I piętro), a po okresie tygodnia zostaną zwrócone dyrekcji szkoły.

Dzień Przyszłości to międzynarodowe świeckie święto ustanowione w celu propagowania optymistycznej wizji współczesnego świata i jego perspektyw w przyszłości. Ma ono upamiętniać prosty i bardzo ważny fakt, że przyszłość rodzi się z teraźniejszych działań aktywnych i kreatywnych ludzi, i że postęp zależy od nas wszystkich. Ma zarazem zachęcać obywateli świata do twórczego myślenia o przyszłości, bo to właśnie z marzeń wyłaniają się najwspanialsze wynalazki, które mogą odmienić naszą rzeczywistość.

Pomysłodawcą ustanowienia Dnia Przyszłości jest Ben Goertzel, amerykański pisarz i naukowiec zajmujący się badaniami nad sztuczną inteligencją. Wystąpił on z tą propozycją podczas swojego przemówienia na międzynarodowej konferencji Humanity+ Leadership: MINDS 15 września 2011 roku. Spotkała się ona z entuzjastycznym przyjęciem i 1 marca 2012 roku po raz pierwszy obchodzili to święto przedstawiciele licznych organizacji humanistycznych i racjonalistycznych, a także reprezentanci świata nauki w Stanach Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii i Brazylii. W Polsce obchody Dnia Przyszłości zainicjował Oddział Wrocławski PSR.

W tym roku Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów postanowiło wzbogacić obchody nowego święta o konkurs plastyczny dla dzieci, który przybliży im ideę Dnia Przyszłości, zachęci je do przyjmowania optymistycznej postawy względem przyszłości i obudzi w nich pragnienie zmieniania świata na lepsze dzięki nabytej wiedzy i umiejętnościom.

Dla idei konkursu istotne jest połączenie ekspresji artystycznej dzieci z zainteresowaniem nauką i techniką oraz ich dalszym rozwojem. Sztuka i nauka nie są wcale swoimi przeciwieństwami, lecz mogą się doskonale łączyć; pokazał to m. in. noblista Chandrasekhar, fizyk teoretyczny, który jako pierwszy opisał czarne dziury, ale pisał także uznane prace o malarstwie impresjonistów. Naszym celem jest wyłonienie na drodze konkursowej zarówno młodych artystów otwartych na tematy techniczne i naukowe, jak i młodych naukowców potrafiących wyrażać swoje idee za pomocą sztuk plastycznych. Wszystkie dzieci konkurs ma natomiast zachęcić, aby chociaż raz pomarzyły o rzeczach, których jak dotąd nikt nie wymyślił.

Prace będą oceniane oddzielnie w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa (klasy IV-VI) i gimnazjum. W każdej kategorii wiekowej przewidziane są dwie nagrody główne: za pracę najlepszą od strony artystycznej oraz za najciekawszy pomysł (najciekawszą wizję przyszłości), a ponadto po pięć wyróżnień. W skład jury wchodzą cztery osoby: Jacek Tabisz (Prezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów), Kaja Bryx (Przewodnicząca Oddziału Wrocławskiego PSR) oraz Leokadia Kapuścińska i Maja Dąbrowska z Instytutu Niezłych Sztuk. Wszyscy laureaci otrzymają nagrody książkowe. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na naszej witrynie.

—————————

Maja Dąbrowska – absolwentka Liceum Plastycznego w Jarosławiu i Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierunku Edukacji Artystycznej w pracowni malarstwa prof. Tadeusza Wiktora. Współzałożycielka Instytutu Niezłych Sztuk „Ram Pam Pam Pam” we Wrocławiu.

Leokadia Kapuścińska – absolwentka ASP w Gdańsku na Wydziale Rzeźby. Oprócz malarstwa i rysunku tworzy także instalacje multimedialne, Video-Art, Video-music, happeningi i performance. Jest też organizatorką i projektantką pokazów artystycznych. Brała udział w wielu wystawach i festiwalach. Współzałożycielka Instytutu Niezłych Sztuk „Ram Pam Pam Pam” we Wrocławiu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishUkraine