Mam przyjemność zaprosić Państwa na kolejne spotkanie z cyklu Wrocławskie Forum Wolnej Myśli, które odbędzie się w najbliższy czwartek, 28 marca, o godzinie 18:00, w INS Ram Pam Pam Pam (Wrocław, Rynek 48, I piętro).
Spotkanie otworzy wykład Jacka Tabisza „Niezwykłe wędrówki memów na przykładzie ruchu muzyki dawnej”.
W trakcie wykładu zapoznamy się z ciekawym zjawiskiem powrotu dawnych idei, stylistyk i estetyk. Zdarzyło się to w XIX wieku i miało swoje apogeum w wieku XX. Muzyka do XIX wieku była przeważnie tworem jednorazowym. Po jej wykonaniu wiele arcydzieł odchodziło w przeszłość; jeśli jakiś utwór był wysłuchany więcej niż dziesięć razy można było mówić o ogromnym sukcesie i swego rodzaju trwałości dzieła muzycznego. Oczywiście zdarzały się potwierdzające regułę wyjątki, dotyczące kompozycji mistrzów takich jak, na przykład, Haendel czy Palestrina. Jednak przeważnie nawet arcydzieła genialnych kompozytorów jak Bach albo Monteverdi po jednym bądź po kilku wykonaniach odkładano na półkę, gdzie porastały wielowiekowym nieraz kurzem. Dopiero epoka romantyzmu zmieniła ten smutny stan rzeczy, gdy po stu latach zapomnienia Mendelssohn wykonał ponownie wybitne pasje Bacha. Od tej pory muzyka dawna coraz częściej była grywana, zaś w latach 60-tych XX wieku przywrócono jej też przynależną jej estetykę, odtwarzając masowo dawne instrumenty, sposoby grania czy składy orkiestr… Wykład będzie oczywiście uzupełniony fragmentami muzyki.
Temat ogólny, do którego rozważenia prowadzić będzie wykład, to istnienie memów, czyli genów kultury. Czy takie zjawisko zachodzi? Jeśli tak, to co możemy nazwać genem kultury? Czy jest nim kompozycja, a może dawny instrument albo dawna stylistyka? Dlaczego niektóre memy są trwałe, choć nie przedstawiają sobą jakiejś szczególnej wartości? Dlaczego inne przemijają, choć może warto by je było zachować? Czy w przypadku muzyki dawnej mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem hibernacji memów? Te pytania będą stanowiły podstawę następującej po wykładzie debaty „O memach w kulturze. Co decyduje o przetrwaniu pewnych idei?”.
Wstęp wolny.
Strona wydarzenia na Facebooku.
Lokalizacja wydarzenia na mapie: