Dolnośląski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów serdecznie zaprasza na nowy cykl spotkań Kino Racjonalistów, który będzie odbywał się w sobotnie popołudnia w Instytucie Niezłych Sztuk Ram Pam Pam Pam, Rynek 48 (nad Pizzą Hut).
Na tych spotkaniach będziemy oglądać filmy, na które naszym zdaniem racjonaliści, ateiści i wolnomyśliciele nie powinni pozostać obojętni. Czasem będą to filmy propagujące sceptycyzm i racjonalny światopogląd, czasem wręcz przeciwnie – zapoznamy się ze sztandarowymi dziełami propagandowymi różnych religii. Obejrzymy filmy stawiające różnorodne pytania o kondycję ludzką, o naturę świadomości, o stosunek państwa i obywatela, o tolerancję, o multikulturowość. Projekcjom będą towarzyszyć dyskusje.
Najbliższe spotkanie odbędzie się w sobotę 21 I, o godz. 14:00. Filmem, który otworzy nasz cykl, będzie Agora Alejandra Amenábara – przejmująca historia żyjącej w V wieku filozofki Hypatii, pierwszej znanej ateistki, oraz historia stopniowego upadku egipskiej Aleksandrii, spowodowanego rosnącym fanatyzmem zamieszkującej ją społeczności chrześcijańskiej. Jest to czas, gdy chrześcijanom nie wystarcza już bycie większością, dawne prawo musi zatem zostać obalone a starożytna cywilizacja musi odejść w niepamięć – tak jak i wszyscy, którzy odmawiają przyjęcia nowej religii. Bezrozumne i nieokiełznane okrucieństwo zaślepionego tłumu oraz cyniczne, wyrachowane okrucieństwo fanatyków u władzy przeciwstawione są w filmie bezinteresownym naukowym dociekaniom Hypatii, która w oparciu o astronomię i filozofię próbuje rozwiązać nękającą ją tajemnicę budowy wszechświata.
Po filmie chcielibyśmy zaproponować debatę Czy cywilizacja antyczna musiała upaść? Historia alternatywna. Prowadzący: Jacek Tabisz.
Kolejne spotkanie z cyklu Kino Racjonalistów odbędzie się 18 II. Tym razem obejrzymy film Luisa Buñuela z 1969 roku, pt. Droga mleczna. Niedościgniony mistrz kina surrealistycznego zabierze nas w podróż po fantastycznych koncepcjach i dziwacznych niespójnościach doktryny chrześcijańskiej, a przede wszystkim na spotkanie z ludźmi, którzy próbują pomieścić ów zbiór sprzecznych informacji w swoich umysłach. Droga mleczna to subtelne arcydzieło, pokazujące, jak łatwo zatracić granicę między realizmem a surrealizmem, kiedy się w coś uwierzy.
Dyskusja: Jak można żyć przyjmując niespójny model świata?. Prowadząca: Kaja Bryx.
Zapraszam serdecznie!