Ostatnio Tomasz Lis pisał z dowcipem o tym, że cieszyć się należy z nadchodzącej Gwiazdki, ponieważ Kościół mówi wówczas wreszcie o Jezusie, a nie jak zwykle o tajemniczym, a groźnym demonie Gender.
Podczas gwiazdki u teściów przyszło mi do głowy, że można by taką poczwarę powołać do ekranowego życia, w stylu fantasy odpowiednio paskudną. Obecna dominacja filmów fantasy nad SF jest, nawiasem mówiąc, zastanawiająca; dlaczego ludzie wolą podrasowane wersje średniowiecza z elfami, ogrami i innymi krasnoludami, gdzie wszystko jest magiczne od filmów o przyszłości, nauce i technice. Swoją drogą samo używanie magii przez bohaterów filmów i książek fantasy jest dla trzeźwego obserwatora durne; po co machać mieczem, skoro przeciwnik wzniesie nagle ręce i pokona nas swoją siła woli, urokiem, czarem czy zapożyczonym z SF – polem siłowym. Fantasy pokazuje świat w którym wszystko jest możliwe – w negatywnym tego słowa znaczeniu. Powinniśmy wiedzieć pamiętać, że z motyką na słońce się wybierać nie należy. Skondensowane dobro i zło jakie widzimy u autorów i reżyserów fantasy nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, lecz jest emanacją prymitywnych przesądów religijnych i metareligijnych. To właśnie postanowiliśmy jako nasz amatorski Theatrum Illuminatum, wyśmiać poprzez stworzenie postaci okrutnego demona Gendera i szlachetnego rycerza Terlicka, który – jakżeby inaczej – jako jedyny czysty, szlachetny, odważny, sprawiedliwy, miłościwy, dobroduszny itp. itd. może podjąć walkę z demonem pozbawiającym męskości i męstwa.
Film dostępny pod linkiem:
http://www.youtube.com/watch?v=-OG9EKF6Qqs
Od grudnia 2011 prezes PSR, obecnie wiceprezes. Ateista, poeta, muzyk. Publicysta „Racjonalisty” i jeden z najaktywniejszych członków forum. Od kilkunastu lat pełni też funkcję celebranta Ceremonii Humanistycznych. Studiował historię sztuki, a następnie prowadził własne badania dotyczące sztuki Orientu podczas pobytów w Indiach, na Sri Lance, na indonezyjskiej Bali (polecamy temat „Bali” na Racjonalista.tv) i w Turcji. Autor najobszerniejszego kompendium wiedzy nt. klasycznej muzyki indyjskiej w języku polskim, opublikowanego na stronie Hanuman.pl i w dużej mierze dostępnego też na racjonalista.tv (wpisz „Indie” w wyszukiwarkę). Sam gra głównie muzykę średniowieczną z zastosowaniem polifonicznej techniki gry na dwóch fletach, tzw. tibiae multiplex. Przede wszystkim jednak pisze poezję filozoficzną, inspirowaną mechanizmami natury, oraz odkryciami nauki. Stawia sobie za cel połączenie nauki i sztuki. W 2022 roku wyszła jego książka „Nowy humanizm. W stronę nowego wspaniałego świata bez ideologii”.