mistrz ceremonii ślub humanistyczny

Ceremonie humanistyczne służą uświetnieniu najważniejszych chwil naszego rodzinnego życia. Dawniej takie świętowanie kojarzono z religiami, albo tradycją. Wydaje się jednak, że nasza potrzeba świętowania ślubu czy narodzin dziecka jest znacznie starsza. Należy po części do naszego biologicznego, a nie tylko kulturowego dziedzictwa. Jesteśmy istotami społecznymi i chcemy wraz z bliskimi i (nawet) sąsiadami obchodzić ważne dla nas wydarzenia. Istotą prowadzonych przez nas ceremonii humanistycznych jest włączanie do nich humanistycznego przesłania jak i podkreślenie indywidualizmu i wyjątkowości osób uczestniczących w ceremonii.

ślub humanistyczny mistrz ceremonii
Ceremonie humanistyczne służą uświetnieniu najważniejszych chwil naszego rodzinnego życia. Dawniej takie świętowanie kojarzono z religiami, albo tradycją. Wydaje się jednak, że nasza potrzeba świętowania ślubu czy narodzin dziecka jest znacznie starsza. Należy po części do naszego biologicznego, a nie tylko kulturowego dziedzictwa. Jesteśmy istotami społecznymi i chcemy wraz z bliskimi i (nawet) sąsiadami obchodzić ważne dla nas wydarzenia. Istotą prowadzonych przez nas ceremonii humanistycznych jest włączanie do nich humanistycznego przesłania jak i podkreślenie indywidualizmu i wyjątkowości osób uczestniczących w ceremonii.

Czym są ceremonie humanistyczne?

Ceremonie humanistyczne to świeckie ceremonie symboliczne oparte na wartościach humanistycznych. Stowarzyszenia zrzeszające humanistów w różnych krajach świata organizują śluby, pogrzeby, ceremonie powitania dziecka, ceremonie wejścia w dorosłość i wiele innych niereligijnych uroczystości. Umożliwiają w ten sposób ludziom świętowanie ważnych chwil w życiu w sposób zgodny z wartościami humanistycznymi. W Polsce największą organizacją oferującą ceremonie humanistyczne jest Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, które zorganizowało pierwszy w Polsce ślub humanistyczny, pierwszy pogrzeb humanistyczny oraz pierwszą ceremonię powitania.

Dla kogo jest ta oferta?

Ktoś mógłby zapytać, po co takie ceremonie, skoro mamy już w naszym kraju ślub cywilny i pogrzeb świecki? Otóż nie chodzi jedynie o to, aby zorganizować ślub czy pogrzeb bez księdza. Ceremonie humanistyczne to zupełnie nowy sposób świętowania ważnych chwil w życiu, skupiony na konkretnych ludziach i na ich bliskich.

Celebranci i celebrantki humanistyczne przeprowadzają dogłębny wywiad z osobami, dla których organizują daną ceremonię. Opracowują niepowtarzalne przemówienie, wyrażające takie treści, o jakich marzą zainteresowani.

Dlatego ceremonie humanistyczne to nie tylko alternatywa dla ceremonii religijnych. To przede wszystkim – oferta dla wszystkich, którzy chcą przeżyć coś szczególnego i niezapomnianego.

Śluby humanistyczne są dla ludzi, którzy pragną doświadczyć głębokiego wzruszenia, którzy chcą wyrazić siebie, swoje uczucia i bliskie sobie wartości. Także dla tych, którzy chcą dać szansę bliższej i dalszej rodzinie czy znajomym, aby ich lepiej poznali, i aby naprawdę cieszyli się razem z nimi.

Z kolei pogrzeby humanistyczne pozwalają na uczczenie pamięci osoby zmarłej i na opowiedzenie jej historii tak, aby jej postać zapisała się w umysłach obecnych. Umożliwiają też najbliższym przeżycie żałoby w sposób zgodny z wyznawanymi przez nich wartościami.

Ceremonie humanistyczne z pewnością nikogo nie pozostawią obojętnym.

Czego możesz oczekiwać?

Czy chcecie powitać nowego członka rodziny, czy pożegnać bliską Wam osobę, czy też nadać nowy status Waszej miłości – nasi celebranci pomogą Wam stworzyć wyjątkową ceremonię, dopasowaną do Was i pozwalającą zrealizować Wasze marzenia.

W oparciu o wywiad z Wami i wskazanymi przez Was osobami, Wasza celebrantka bądź celebrant przygotuje scenariusz ceremonii. Następnie przedstawi Wam go do zatwierdzenia (chyba że zdecydujecie się na ceremonię-niespodziankę). Ceremonie humanistyczne mogą wyglądać naprawdę bardzo różnie – w zasadzie wszystko zależy od Was. Po uwzględnieniu Waszych uwag i uzyskaniu od Was akceptacji ostatecznej wersji scenariusza, Wasza celebrantka bądź celebrant przyjmuje na siebie rolę mistrzyni bądź mistrza ceremonii humanistycznej. W wyznaczonym terminie i miejscu wygłosi swoje przemówienie, a także będzie czuwać nad przebiegiem całej uroczystości. Mistrz ceremonii pilnuje, aby Wasz ślub humanistyczny (ślub symboliczny) przebiegał zgodnie z ustalonym scenariuszem.

Odwiedź strony poszczególnych ceremonii humanistycznych, aby dowiedzieć się o nich więcej:

Jak się zapisać?

Przygotowania do ceremonii rozpoczynamy od omówienia szczegółów i podpisania umowy. W tym celu wypełnijcie krótki formularz dostępny tutaj. Celebranci dobierani są zwykle po kluczu geograficznym, ale jeżeli przypadła Wam do gustu konkretna celebrantka lub celebrant, wskażcie ją w komentarzu. Szczegółowe informacje o naszych celebrantach dostępne są tutaj.

Ceremonie humanistyczne w Polsce i za granicą

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów zorganizowało pierwszy ślub humanistyczny w 2006 roku a niewiele później – pierwszy pogrzeb humanistyczny. Pierwszą ceremonię powitania dziecka zorganizowaliśmy w 2015 roku. Spośród tych ceremonii największą popularnością w Polsce cieszą się obecnie śluby humanistyczne.

U odnoszących ogromne sukcesy organizacji humanistycznych z Norwegii, Islandii i Szkocji znaczący wzrost liczby ślubów humanistycznych nastąpił po ich zalegalizowaniu, czyli począwszy od momentu, gdy śluby humanistyczne zyskały skutki prawne, podobnie jak to się dzieje w przypadku ślubów konkordatowych. Do tego celu dążymy i my, wydaje się jednak, że ten proces zajmie w naszym kraju jeszcze wiele lat.

Śluby humanistyczne jako śluby symboliczne

W pozostałych państwach europejskich, podobnie jak w Polsce, śluby humanistyczne to śluby symboliczne. To przepiękne uroczystości, umożliwiające świętowanie tej ważnej chwili na własnych zasadach i złożenie sobie osobistej przysięgi małżeńskiej. Aby formalnie wstąpić w związek małżeński, wymagane jest jednak dodatkowo złożenie podpisów na dokumentach urzędowych. W tym celu wiele par decyduje się na wcześniejszą wizytę w USC wyłącznie w towarzystwie świadków. Niektórzy decydują się połączyć humanistyczny ślub symboliczny ze ślubem cywilnym w plenerze.

Symbolika ceremonii powitania

Ceremonie pożegnania i powitania są z założenia ceremoniami symbolicznymi. Ceremonia powitania to nie jest jedynie uroczystość dla osób decydujących się nie chrzcić swojego dziecka. To piękna, głęboka ceremonia ukazująca znaczenie rodzicielstwa w ludzkim życiu i pomagająca przygotować się do roli rodzica. To także okazja do głębszej humanistycznej refleksji nad sensem życia, a zarazem niezwykle oryginalny sposób przedstawienia bliższej i dalszej rodzinie czy przyjaciołom swojej nowonarodzonej pociechy. A przede wszystkim – uroczyste powitanie młodego człowieka dołączającego do ludzkiej społeczności.

Humanistyczny wymiar ceremonii pożegnania

Humanistyczna ceremonia pożegnania różni się od pogrzebu świeckiego tym, że jest bardzo skupiona na zmarłej osobie i jej najbliższych. Celem celebrantki bądź celebranta prowadzącego pogrzeb humanistyczny jest przede wszystkim uczczenie pamięci zmarłego. W tym celu przeprowadzamy dogłębne wywiady z rodziną i przyjaciółmi, i tworzymy wyjątkową opowieść o tym, kogo wszyscy straciliśmy. Przemówienia pogrzebowe naszych mistrzów ceremonii są szczere i autentyczne. Nie znajdziecie w nich utartych frazesów ani fałszywej nadziei, ani żadnych nadnaturalnych elementów. Będzie za to ludzka czułość, przyjaźń i miłość.

Ceremonie inicjacyjne

Ceremonie wejścia w dorosłość to w krajach o tradycji protestanckiej często najbardziej popularne z ceremonii humanistycznych. Zastępują tam bowiem niezwykle istotne społecznie w krajach takich jak Norwegia czy Niemcy protestanckie bierzmowanie. Nie wydaje nam się, aby w Polsce istniało zapotrzebowanie na taką ceremonię, jesteśmy jednak otwarci na Wasze potrzeby i pomysły.

Ceremonia odnowienia ślubów

Podstawowym celem ceremonii humanistycznych jest łączenie ludzi i wspieranie ich w budowaniu trwałych, wartościowych relacji. W naszej ofercie znajdziecie ceremonię odnowienia ślubów małżeńskich, dla par, które są już po ślubie, ale nigdy nie miały okazji uczcić swojej miłości w wyjątkowy sposób. A także dla tych, którzy po wieloletnim związku kochają się jeszcze bardziej niż kiedyś!


Artykuły powiązane


  • O co walczymy?

    O co walczymy?

    Dostałem niedawno list od przyjaciela i jednego z najstarszych członków Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Zapytał on, dlaczego nie wspieramy aktywnie książki (aktywnie, czyli rzeczywistą pracą i finansami) mówiącej o przekrętach Watykanu, lecz podejmujemy głównie inne działania. […]

  • Ślub od backstage, czyli okiem celebranta

    Ślub od backstage, czyli okiem celebranta

    Kim jest osoba udzielająca ślubu? Czy to taki urzędnik, który czyta urzędową formułkę? Czy to taki duchowny, który nawołuje do modlitwy za grzechy lub każe dziękować Bogu za miłość? Czy może to ktoś inny? Uważam, […]

  • Ogranicza nas tylko fantazja

    Ogranicza nas tylko fantazja

    Przyjęło się, że ślub to uroczystość powiązana z jakąś religią, jednak jest spora rzesza ludzi, którzy z jakiegoś powodu nie chcą tego ważnego dnia świętować w otoczeniu księży, rabinów, czy innych duchownych. Mają prawo, aby […]

  • Śluby humanistyczne drogą do świeckości. Kaja Bryx

    Śluby humanistyczne drogą do świeckości. Kaja Bryx

    Śluby humanistyczne to nowa i piękna droga uczczenia jednego z najważniejszych momentów w naszym życiu. Dają one uczestnikom nieporównanie większą indywidualizację i dużo silniejsze wzruszenia niż śluby religijne. Niestety, wielu ludzi niereligijnych decyduje się na […]

  • Humaniści w Rzymie

    Humaniści w Rzymie

    31 marca 2023 roku odbyła się w Rzymie konferencja Humanists International poświęcona ceremoniom humanistycznym. Jej oficjalna nazwa mówiła o sieci połączeń między organizacjami humanistycznymi. I rzeczywiście, taka sieć by się przydała, gdyż ceremonie humanistyczne w […]

  • Po co ślub humanistyczny? Fanaberia, zabawa, trywializacja czy wartość?

    Po co ślub humanistyczny? Fanaberia, zabawa, trywializacja czy wartość?

    Przyznaję, że długo nie miałem przekonania do idei ślubów humanistycznych. Zarazem przyznaję, że niewiele o nich wiedziałem, ale jak wiadomo, by mieć opinię często nie potrzebujemy wiedzy. Ona nawet czasem utrudnia… Mój prawniczy umysł mówił: […]

  • Ceremonia pożegnania

    Ceremonia pożegnania

    Jedną z najważniejszych ceremonii humanistycznych jest pożegnanie osoby zmarłej. Ta ceremonia stawia na pierwszym miejscu piękno indywidualnego życia zmarłej osoby, stara się ją przedstawić osobom bliskim i ich przyjaciołom tak, aby zmarły żył nadal w […]

  • Ceremonie humanistyczne a natura

    Ceremonie humanistyczne a natura

    Jakie są ceremonie humanistyczne? Czy są one świecką namiastką religijnego mistycyzmu? Często im się to zarzuca. Oskarżenia stawiają osoby wierzące, złe, że ktoś rzekomo plagiatuje ich „prawdziwy świat wiary”. Z innego punktu widzenia atakują ceremonie […]

  • Ceremonie Humanistyczne

    Ceremonie humanistyczne to rites de passage (ceremonie przejścia) organizowane przez humanistów na całym świecie. Humaniści to ludzie afirmujący Człowieka, jego potencjał twórczy i stwórczy, w nim upatrujący początek i koniec świata dzieł i wartości.

 

 
EnglishUkraine