Oficjalny list PSR do przełożonych komendanta Karola Szwalbe w celu wyjaśnienia sytuacji związanej z niesłusznym piętnowaniem zachowań komendanta zgodnych z deklarowanym przez konstytucję RP świeckim charakterem służb publicznych.
Bartłomiej Sienkiewicz
Minister Spraw Wewnętrznych
02-591 Warszawa
Rafał Rajkowski kierownik
Mazowiecki Urząd Wojewódzki wWarszawie
Delegatura – Placówka Zamiejscowa w Radomiu
Komendant Cezary Popławski
Komenda Wojewódzka Policji
z siedzibą w Radomiu
26-600 Radom, ul. 11-go Listopada 37/59
Rzecznik prasowy komisarz ALICJA ŚLEDZIONA
KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI W RADOMIU
WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE
Dotyczy działań komendanta Szwalbe związanych z przywracaniem porządku prawnego w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu w obszarze bezstronności światopoglądowej państwa i nieadekwatnych reakcji na te działania
W sierpniu tego roku dowiedzieliśmy się z mediów, że Prokuratura w Radomiu wszczęła śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez insp. Karola Szwalbego. Jego przewinieniem ma być usunięcie symboli religijnych ze swojego gabinetu, sekretariatu oraz sali konferencyjnej a także zakończenie praktyk uczestniczenia w pielgrzymkach w ramach godzin pracy i w mundurach.W ten sposób komendant miał rzekomo zniechęcać do praktyk religijnych policjantów i obrażać uczucia religijne podwładnych. Z innych relacji medialnych dowiedzieliśmy się, że zaprzestał też nakłaniania policjantów do uczestniczenia w mszach z udziałem biskupa.
Praktyki, które komendant Szwalbe próbował ukrócić, nie tylko są sprzeczne z konstytucyjną zasadą bezstronności światopoglądowej państwa, w którym bezpieczeństwa obywateli ma strzec policja, ale przypominają naciski ideologiczne z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, gdy obowiązkowe było uczestnictwo np. w pochodach pierwszomajowych. Nie wiemy, w jaki sposób policjanci w roli pątników mają podnosić bezpieczeństwo obywateli. Zupełnie inaczej wyobrażamy sobie słuszny postulat wyprowadzenia policji zza biurek na ulice. Nie widzimy związku między obecnością symboli religijnych w budynkach policji i wykrywalnością przestępstw. Nie zgadzamy się na realizację potrzeb religijnych policjantów z pieniędzy podatników ani w Radomiu, ani w innych jednostkach policji.
W zaistniałej sytuacji postulujemy dokonanie kontroli w podległych Panu Komendantowi jednostkach i nakazanie, w razie potrzeby, przywrócenie stanu zgodnego z ustrojem Rzeczypospolitej jako państwa gwarantującego bezstronność w kwestiach światopoglądowych, który usiłował przywrócić komendant Karol Szwalbe w podległej mu jednostce. Uważamy również za niezbędne udzielenie przez Pana wszelkiego wsparcia swojemu podwładnemu, żeby mógł zajmować się bezpieczeństwem obywateli, a nie tematami niezwiązanymi z ustawowymi zadaniami policji. Wyrażamy także dezaprobatę dla wywierania nacisków na Komendanta Szwalbe w celu zmuszenia go do wycofania się ze swoich działań, a tym bardzie dla prób zastraszania go i stosowania wobec niego gróźb dymisji, o których donosi prasa. Uprzejmie prosimy o informację na temat kroków, jakie podjął Pan Komendant w celu przywrócenia porządku prawnego w wyżej wymienionej sprawie. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że stosowanie praktyki faktów dokonanych, w tym nielegalnego wieszania symboli religijnych w siedzibie organu władzy państwowej, a następnie traktowanie jako nielegalnego przywracania stanu zgodnego z prawem, nie licuje z zasadami demokratycznego państwa prawa.
Z wyrazami szacunku,
Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów
Prezes ZG PSR
Jacek Tabisz