śluby humanistyczne

Śluby humanistyczne to najpopularniejsza z ceremonii humanistycznych. Mogą przebiegać rozmaicie, a wszystko zależy od Państwa Młodych, ich rodziny i ich przyjaciół. Nasi celebranci dokładają wszelkich starań, aby zorganizować uroczystość „szytą na miarę”. Uroczystość pełną indywidualnych wspomnień, zainspirowaną zainteresowaniami i marzeniami Państwa Młodych a także życzeniami ich rodzin i przyjaciół.

śluby humanistyczne
Śluby humanistyczne to najpopularniejsza z ceremonii humanistycznych. Mogą przebiegać rozmaicie, a wszystko zależy od Państwa Młodych, ich rodziny i ich przyjaciół. Nasi celebranci dokładają wszelkich starań, aby zorganizować uroczystość „szytą na miarę”. Uroczystość pełną indywidualnych wspomnień, zainspirowaną zainteresowaniami i marzeniami Państwa Młodych a także życzeniami ich rodzin i przyjaciół.

Czym jest ślub humanistyczny?

Jest to jedyna w swoim rodzaju ceremonia pozwalająca na:

 • publiczne wyrażenie swoich uczuć w taki sposób, jaki sami uznacie za stosowny;
 • wyrażenie swoich własnych przekonań na temat tego, czym jest miłość i czym powinno być małżeństwo;
 • ułożenie własnej przysięgi małżeńskiej – takiej, która naprawdę wypływa z serca i pod którą bez wahania byście się podpisali (najlepiej zachować treść swojej przysięgi w tajemnicy przed drugą osobą, aby zrobić jej niespodziankę);
 • opowiedzenie rodzinie i przyjaciołom o swojej miłości i o swojej drugiej połówce – dzięki temu poznają Was lepiej i będą w stanie rzeczywiście cieszyć się oraz wzruszać razem z Wami;
 • zaangażowanie rodziny i/lub przyjaciół w przeżywanie tego wyjątkowego dnia poprzez współtworzenie elementów symbolicznych lub wygłoszenie przemówienia;
 • stworzenie uroczystości zawierającej to, co jest Wam bliskie – Wasze ulubione piosenki, wiersze, cytaty z książek bądź filmów, nawiązania do Waszych wspólnych doświadczeń, zainteresowań czy podróży;
 • stworzenie uroczystości o bardzo podniosłym albo też humorystycznym charakterze, w zależności od Waszych upodobań (możliwe są także stylizacje na inne epoki, a nawet na inne światy);
 • przeprowadzenie ceremonii ślubnej w niemal dowolnym miejscu;
 • stworzenie wyjątkowej, szytej na miarę uroczystości, w której to Wy gracie pierwsze skrzypce – uroczystości, która sprawi, że nie tylko Wy, ale i Wasi goście przez wiele lat będą pamiętali o Waszej rocznicy.

Dlaczego warto zorganizować ślub humanistyczny z nami?

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów oferuje nie tylko usługi doświadczonych i dobrze wyszkolonych celebrantów. Oferujemy przede wszystkim celebrantów, którzy wiedzą, że w ślubie humanistycznym chodzi o coś więcej niż tylko o to, aby się wyróżnić i zorganizować coś innego niż wszyscy. Naszym celebrantom zależy na tym, aby dobrze Was poznać i przygotować dla Was ceremonię szytą na miarę. Takę, która pozwoli Wam oraz Waszym gościom przeżyć ten szczególny dzień w prawdziwie głęboki sposób. Humanizm oznacza bowiem skupienie się na człowieku, na jego uczuciach i myślach, jego zaletach i wadach, jego marzeniach, jego relacjach z innymi ludźmi i z całym światem. Na wszystkim tym, co czyni każdego z nas wyjątkowym. Ceremonia humanistyczna to świętowanie tej wyjątkowości. To świętowanie także tego, że będąc niezależnymi jednostkami potrafimy budować trwałe i piękne relacje z innymi ludźmi. Jeżeli zatem szukasz okazji, aby przeżyć coś wyjątkowego, nasza oferta skierowana jest do Ciebie.

Jakie mamy doświadczenie?

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów jest pionierem ceremonii humanistycznych w Polsce. To właśnie my przeprowadziliśmy pierwszą w Polsce ceremonię ślubu humanistycznego w 2006 roku. Natomiast w 2012 roku – pierwszą ceremonię ślubu humanistycznego połączoną ze ślubem cywilnym.

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów należy do międzynarodowej federacji Humanists International. HI zrzesza organizacje humanistyczne z całego świata i działającej m. in. na rzecz upowszechniania ceremonii humanistycznych. Od prawie dwóch dekad współpracujemy z Humanist Society Scotland i Human-Etisk Forbund. Są to organizacje ze Szkocji i z Norwegii, które mogą poszczycić się najwyższymi statystykami w Europie, jeśli chodzi o liczbę zorganizowanych ślubów humanistycznych. Mówimy tu o ślubach uznawanych przez państwo i pociągających za sobą skutki prawne. Współpracujemy także z European Humanist Professionals. W 2022 roku dołączyliśmy do specjalnego projektu Humanists International. Projektu, który ma na celu stworzenie w Europie zjednoczonej sieci celebrantów humanistycznych. Celebrantów wymieniających się doświadczeniami i zapewniających we wszystkich krajach usługi na tym samym poziomie.

To także my lobbujemy za legalizacją ślubów humanistycznych w naszym kraju. W 2014 roku przeprowadziliśmy w tej sprawie obiecujące rozmowy z ówczesną Pełnomocniczką Rządu ds. Równego Traktowania, prof. Małgorzatą Fuszarą. Jednak aby taka legalizacja była możliwa, nie tylko musi powrócić bardziej sprzyjający klimat polityczny. Musi także znacznie wzrosnąć zainteresowanie ceremoniami humanistycznymi w Polsce. Musi również wzrosnąć liczba ślubów organizowanych przez stowarzyszenia światopoglądowe, a nie przez komercyjne agencje ślubne. Wybierając nasze usługi przyczyniasz się zatem do zwiększenia szans na legalizację ślubów humanistycznych w Polsce.

Ślub humanistyczny – cena

Ile kosztuje organizacja ślubu humanistycznego? Cena ślubu humanistycznego w języku polskim waha się pomiędzy 1500 zł a 2200 zł (najniższa cena wiąże się z udzieleniem zgody na wszystkie działania promocyjne. W przypadku udzielenia zgody na część działań, dokonujemy indywidualnej wyceny). Uwaga: ceremonie planowane na 2025 rok kosztują 1600-2300 zł.
Oferujemy Wam zniżkę aż do 30% podstawowej ceny, jeżeli zdecydujecie się pomóc nam w promocji idei ślubów humanistycznych (szczegóły poniżej).

Ślub w języku angielskim kosztuje 500 zł więcej. W języku hiszpańskim lub francuskim – 800 zł więcej niż ślub po polsku. Nadal jednak możecie skorzystać ze zniżki za działania promocyjne.

Dodatkowo należy doliczyć koszt dojazdu celebranta na miejsce ceremonii. Aby go zminimalizować, dobieramy celebrantów w miarę możliwości po kluczu geograficznym.

Co zawiera cena?

 • Przeprowadzenie dogłębnego wywiadu z Młodą Parą, aby ustalić, jak powinna wyglądać Wasza wymarzona ceremonia;
 • Opracowanie zindywidualizowanego scenariusza ceremonii w konsultacji z Wami;
 • Pomoc w ułożeniu przysięgi małżeńskiej, gdyby zaszła taka potrzeba;
 • Doradztwo w kwestiach praktycznych (układ przestrzenny, muzyka, rekwizyty, itp.);
 • Nieograniczone konsultacje telefoniczne / mailowe / przez wideo-rozmowę, w tym także kontakt z innymi osobami zaangażowanymi w przebieg ceremonii (świadkowie, DJ, muzycy, tłumacze, itp.);
 • Przybycie na miejsce ceremonii z wyprzedzeniem i upewnienie się, że wszystko jest jak należy i wszyscy wiedzą, co mają robić;
 • Poprowadzenie ceremonii i wygłoszenie przemówienia;
 • Przygotowanie certyfikatu ślubu humanistycznego (na życzenie).

Jak można uzyskać zniżkę?

Odpowiedź

Spełniając jeden z poniższych warunków:
1. Udostępniając film z ceremonii do opublikowania w całości lub w części na portalu Racjonalista.tv i należącym do niego kanale YouTube (możemy zapewnić montaż filmu, gdybyście zgodzili się na publikację jedynie wybranych fragmentów), albo też do wykorzystania wyłącznie jako materiału szkoleniowego podczas kursów dla nowych celebrantów humanistycznych organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów.
2. Przekazując nam kilka wybranych zdjęć z ceremonii i zgadzając się na ich publikację:
a) na stronie internetowej psr.org.pl w galerii ślubów humanistycznych,
b) na kanałach w mediach społecznościowych należących do Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów,
c) jako ilustracja do artykułów traktujących o ślubach humanistycznych publikowanych na naszej stronie oraz na innych portalach internetowych, które będą zainteresowane tematyką ślubów humanistycznych, czy to bardziej specjalistycznych, typu portale dotyczące organizacji wesel, czy ogólnych, jak np. Onet, itp.
Zdjęcia mogą zostać opublikowane całkowicie anonimowo albo z użyciem imion, ale bez nazwisk – liczba podanych szczegółów będzie zależała od Was. Możecie też wybrać takie zdjęcia, na których widać głównie celebranta/celebrantkę, a nie Was albo gości.
Oczywiście podpisujemy zdjęcia imieniem i nazwiskiem fotografa, jeżeli otrzymamy od Was taką informację.
3. Pisząc krótką rekomendację, którą moglibyśmy opublikować na portalu psr.org.pl oraz na kanałach w mediach społecznościowych należących do PSR.
4. Udzielając wywiadu w formie pisemnej lub w formie wideo redaktorowi portalu Racjonalista.tv, w którym opowiecie o swoich doświadczeniach i wrażeniach związanych z organizacją ślubu humanistycznego.
5. Wyrażając zgodę na przekazanie Waszych danych kontaktowych dziennikarzom innych mediów, gdyby w przyszłości chcieli przeprowadzić z Wami wywiad do gazety, radia bądź telewizji (już kilka razy mieliśmy takie zaproszenia).
W tym przypadku nie ma gwarancji, że kiedykolwiek do tego dojdzie, wywiad może też się odbyć po kilku latach. 6. Wyrażając zgodę na przekazanie Waszych danych kontaktowych osobom piszącym pracę licencjacką/magisterską/doktorską, do której niezbędne jest zebranie wywiadów na temat ceremonii humanistycznych (dwa razy mieliśmy już takie prośby od studentów, nie wykluczamy podobnych w przyszłości).
7. Jesteśmy także otwarci na Wasze propozycje.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby zawrzeć ślub świecki?

Odpowiedź
 • Obie osoby muszą być pełnoletnie i nie mogą pozostawać w związku małżeńskim z inną osobą, ani zawierać ślubu wbrew swojej woli.
 • Obie osoby powinny uznawać podstawowe wartości humanistyczne, takie jak poszanowanie godności i wolności każdego człowieka, a także równości ludzi wobec prawa.

Co trzeba wiedzieć?

Odpowiedź

Ceremonie humanistyczne nie mają w Polsce skutków prawnych. Aby zawrzeć małżeństwo w świetle polskiego prawa konieczne jest wzięcie dodatkowo ślubu cywilnego w USC. Jeżeli urzędnik zgodzi się na przeprowadzenie ślubu poza urzędem, istnieje możliwość połączenia obu ceremonii w jedną (w zależności od dobrej woli urzędnika). Zazwyczaj jednak praktykuje się zawarcie ślubu w USC w skromnym gronie na kilka godzin lub na kilka dni przed ślubem humanistycznym.

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów od lat stara się o pełną legalizację ślubów humanistycznych, aby podobnie jak śluby religijne nie wymagały one dodatkowo ślubu cywilnego, lecz by nasi certyfikowani celebranci mogli załatwiać w imieniu Młodej Pary wszystkie formalności, tak jak dzieje się to w Norwegii, Islandii czy Szkocji. W 2014 r. rozpoczęliśmy rozmowy na ten temat z ówczesną Pełnomocniczką Rządu ds. Równego Traktowania prof. Małgorzatą Fuszarą i wyglądało to dość obiecująco. Aby móc o to dalej zabiegać, potrzebujemy jednak zwiększyć liczbę przeprowadzanych ceremonii.

Czy ślub humanistyczny jest ateistyczny?

OdpowiedźŚlub humanistyczny jest skierowany w dużej mierze do ateistów – bo szczególnie oni mają zapotrzebowanie na ceremonie niereligijne. Jednak nikogo nie wykluczamy. Jeżeli jesteś wierzący, ale uważasz się zarazem za humanistę – taki ślub jest także dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że ślub humanistyczny ma charakter świecki – oznacza to, że nie zawiera on elementów związanych z żadną religią. Przemówienie celebranta będzie zawierało odniesienia jedynie do świeckiej etyki humanistycznej. Wyjątek może stanowić odniesienie do Boga zawarte w Twojej własnej przysiędze małżeńskiej.

Czy ślub humanistyczny skierowany jest tylko do par heteroseksualnych?

OdpowiedźNie, udzielamy także ślubów parom tej samej płci. Jest to możliwe, gdyż ceremonie humanistyczne nie mają w Polsce skutków prawnych.

Czy będziemy znali treść przemówienia celebranta z wyprzedzeniem?

OdpowiedźOczywiście, cały scenariusz ceremonii oraz przemówienie wygłaszane przez celebranta będą konsultowane z Wami aż do osiągnięcia wymarzonego efektu.

Czy musimy sami napisać przysięgi małżeńskie?

OdpowiedźNie, możecie się zdecydować na jedną ze standardowych formuł używanych w urzędzie lub w kościele, mogą one także mieć formę pytania, aby wystarczyło odpowiedzieć „tak”. Zachęcamy jednak do napisania kilku słów od serca dla tej drugiej osoby – to w końcu jedyna okazja, aby szczerze powiedzieć jej, co czujecie i zobowiązać się do tego, do czego faktycznie chcecie się zobowiązać. Nasi celebranci pomogą Wam w dobraniu odpowiednich słów, jeżeli potrzebujecie pomocy.

Co się dzieje, jeżeli nasz celebrant się rozchoruje?

OdpowiedźW bardzo rzadkich przypadkach niedyspozycyjności wyznaczonego celebranta gwarantujemy zorganizowanie zastępstwa.

Czy można gdzieś obejrzeć nagrania ze ślubów humanistycznych?

OdpowiedźTak, filmy z przykładowych ceremonii dostępne są tutaj:
Galeria wideo

Artykuły powiązane


 • Małgorzata Fuszara. Śluby humanistyczne będą akceptowane przez państwo

  Małgorzata Fuszara. Śluby humanistyczne będą akceptowane przez państwo

  Rozmowa z Pełnomocniczką Rządu do Spraw Równego Traktowania z 2014 roku przyniosła deklarację pomocy przy sformalizowaniu prawnym ślubów humanistycznych, ale nie tylko. Prof. Małgorzata Fuszara bardzo pozytywnie wypowiedziała się o możliwości wprowadzenia związków partnerskich. PSR […]

 • Humaniści w Rzymie

  Humaniści w Rzymie

  31 marca 2023 roku odbyła się w Rzymie konferencja Humanists International poświęcona ceremoniom humanistycznym. Jej oficjalna nazwa mówiła o sieci połączeń między organizacjami humanistycznymi. I rzeczywiście, taka sieć by się przydała, gdyż ceremonie humanistyczne w […]

 • Po co ślub humanistyczny? Fanaberia, zabawa, trywializacja czy wartość?

  Po co ślub humanistyczny? Fanaberia, zabawa, trywializacja czy wartość?

  Przyznaję, że długo nie miałem przekonania do idei ślubów humanistycznych. Zarazem przyznaję, że niewiele o nich wiedziałem, ale jak wiadomo, by mieć opinię często nie potrzebujemy wiedzy. Ona nawet czasem utrudnia… Mój prawniczy umysł mówił: […]

 • Ceremonie humanistyczne a natura

  Ceremonie humanistyczne a natura

  Jakie są ceremonie humanistyczne? Czy są one świecką namiastką religijnego mistycyzmu? Często im się to zarzuca. Oskarżenia stawiają osoby wierzące, złe, że ktoś rzekomo plagiatuje ich „prawdziwy świat wiary”. Z innego punktu widzenia atakują ceremonie […]

 • Stephen Fry reklamuje ceremonie humanistyczne

  Stephen Fry reklamuje ceremonie humanistyczne

  Brytyjscy humaniści, mający ogromne doświadczenie w organizowaniu ceremonii humanistycznych, przygotowali filmik ze Stephenem Fry’em reklamujący własną organizację i ceremonie humanistyczne.

 • Ceremonie Humanistyczne

  Ceremonie humanistyczne to rites de passage (ceremonie przejścia) organizowane przez humanistów na całym świecie. Humaniści to ludzie afirmujący Człowieka, jego potencjał twórczy i stwórczy, w nim upatrujący początek i koniec świata dzieł i wartości.

 

 
EnglishUkraine
Używamy plików cookie do analizowania naszego ruchu, aby zrozumieć w jaki sposób użytkownik lub użytkowniczka korzystają ze strony internetowej, celem ulepszenia jej formy, dostępności, przejrzystości i treści. Czytaj więcej...
Ustawienia ciasteczek
OK
Polityka prywatności
Treść polityki
Cookie nameActive
Informacje o plikach "cookies" wykorzystywanych przez stronę Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów - psr.org.pl.
Pliki „cookies” to dane informatyczne (przeważnie pliki tekstowe), które są wysyłane przez serwer internetowy, a następnie przechowywane przez przeglądarkę internetową użytkownika lub użytkowniczki w celu ich ponownego odczytania w przyszłości. W celu m.in. zachowania wyglądu i funkcjonalności strony internetowej.„Cookies” mogą służyć również do tworzenia anonimowych statystyk, pozwalających zrozumieć w jaki sposób użytkownik lub użytkowniczka korzystają ze strony internetowej, celem ulepszenia jej formy, dostępności, przejrzystości i treści. Rozwiązanie to wyklucza możliwość personalnej identyfikacji danej osoby. W ściśle określonych przypadkach, pliki „cookie” służą również do prezentowania odbiorcy określonych reklam behawioralnych.

Polityka plików cookies

Pliki „cookies” zawierają z reguły nazwę strony z której pochodzą, unikalny numer oraz czas ich przechowywania na urządzeniu końcowym (komputer, tablet etc.).Przeglądarki internetowe lub inne oprogramowanie służące do przeglądania strony internetowej domyślnie dopuszcza zachowywanie plików „cookies” na urządzeniu końcowym. Możliwe jest automatyczne blokowanie obsługi tychże plików, bądź każdorazowe informowanie o ich przesłaniu. Szczegółowe informacje dostępne są w ustawieniach danego oprogramowania lub np. na stronie allaboutcookies.org. Należy natomiast podkreślić, że ograniczenie stosowania plików może negatywnie wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronie internetowej.
 
Zapisz ustawienia
Ustawienia ciasteczek