W lipcu zeszłego roku z Krakowskiego Przedmieścia zginęła tablica upamiętniająca 100-lecie ruchu wolnomyślicielskiego. Byliśmy zdegustowani zniknięciem jedynego znaku przypominającego Warszawie o polskich ateistach. Dzięki staraniom Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, odnowiona tablica wróciła na swoje miejsce
Tablica, ufundowana w 1977 r. przez Towarzystwo Krzewienia Kultury Świeckiej, wisi na gmachu Centralnej Biblioteki Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu 66. Co upamiętnia?
W grudniu 1907 r. w ówczesnej sali Muzeum Przemysłu i Rolnictwa odbył się I Zjazd Stowarzyszenia Wolnomyślicieli Polskich. Wzięło w nim udział przeszło 600 osób. Uczestnicy opowiedzieli się za wprowadzeniem cywilnych metryk, ślubów i rozwodów, utworzeniem laickiego szkolnictwa, świeckich obyczajów pogrzebowych oraz świeckiej roty przysięgi w sądownictwie. Wtedy liderami byli m.in. Andrzej Niemojewski i Ludwik Krzywicki. Sto lat później w tym samym budynku odbył się organizowany przez PSR Festiwal Racjonalistyczny, któremu towarzyszył pierwszy ślub humanistyczny.
Latem 2010 r. z Krakowskiego Przedmieścia zginął już jeden ważny dla Polaków obiekt, nie można się więc dziwić, że zaginięcie pamiątkowej tablicy wywołało nasze zdenerwowanie. Biblioteki nie okupowaliśmy – wystarczył jeden telefon. Okazało się, że tablica została usunięta w związku z remontem elewacji.
Tablica była już bardzo zniszczona, w tak kiepskim stanie nie mogła powrócić na reprezentacyjne miejsce stolicy. Własnym sumptem przetransportowali i odnowili ją członkowie PSR Warszawa – Wiesław Piasek i Andrzej Wendrychowicz.
23 maja 2011 r., niemal rok po zniknięciu, tablica wróciła na swoje miejsce. Odnowiona, idealnie współgra z odremontowaną elewacją Centralnej Biblioteki Rolniczej i przypomina warszawiakom o polskim ruchu wolnomyślicielskim.
Lokalizacja tablicy na mapie: