Zapraszamy osoby w wieku 15-19 lat do udziału w interdyscyplinarnym Konkursie Darwinowskim na pracę zatytułowaną „Moje spotkanie z Karolem Darwinem”. Aby wziąć udział w konkursie należy przysłać pracę zainspirowaną teorią ewolucji lub postacią Karola Darwina. Inspiracja może mieć charakter naukowy, filozoficzny bądź artystyczny. Dopuszczalne są zarówno prozatorskie formy literackie (np. opowiadanie), jak i eseje o charakterze naukowym, popularnonaukowym lub filozoficznym.

W konkursie zostaną przyznane następujące nagrody:

– główna nagroda pieniężna w wysokości 800 zł

– druga nagroda pieniężna w wysokości 500 zł

– trzecia nagroda pieniężna w wysokości 300 zł

– publikacja najlepszych prac na portalu www.psr.org.pl.

Konkurs Darwinowski jest projektem powiązanym z interdyscyplinarnym festiwalem popularnonaukowym Wrocławskie Dni Darwina organizowanym od 2014 roku przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów we współpracy z Wydziałem Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, a od 2023 roku – także z Klubem Sceptyków Polskich. W ramach festiwalu przedstawiamy teorię ewolucji i samego jej twórcę z rozmaitych perspektyw. W 2025 roku po raz pierwszy w programie festiwalu znajdzie się ogłoszenie wyników Konkursu Darwinowskiego.

Nasz festiwal składa się z wykładów i dyskusji, w których biorą udział przedstawiciele różnych gałęzi nauki. Oczywiście liczni są biolodzy, ale nie brakuje też psychologów, antropologów, filozofów, matematyków, informatyków, kulturoznawców, ekologów, lekarzy a nawet architektów. O teorii ewolucji i Darwinie można mówić i pisać z różnych punktów widzenia. Biolodzy zwracają uwagę na rzeczy najbardziej bezpośrednio związane z pracami Darwina. Jednak na przykład matematycy i informatycy zauważają istotną rolę mechanizmów ewolucyjnych w tworzeniu inteligentnych algorytmów, które mogą stać się kiedyś podstawą dla sztucznej inteligencji. Psychologowie i lekarze zwracają uwagę na ewolucję jako narzędzie do wyjaśniania takiej a nie innej budowy naszych organizmów i naszych cech psychicznych oraz mechanizmów poznawczych. Z kolei architekci zastanawiają się nad tym, jakie przestrzenie mieszkalne są dla nas najbardziej gościnne z perspektywy naszych ewolucyjnych doświadczeń. Dla ekologów istotne jest badanie równowagi ekosystemów i odtwarzanie wielkich wymierań. Dla kulturoznawców ciekawym zagadnieniem jest chociażby memetyka, a przecież bez teorii ewolucji nie bylibyśmy w stanie obserwować jej mechanizmów.

Ale to nie wszystkie możliwe dziedziny badań. Geografowie inspirują się Darwinem, zauważając, jaki wpływ miały wędrówki płyt tektonicznych i wypiętrzanie się gór na powstawanie nowych gatunków i zróżnicowanie geograficzne życia na Ziemi. Historycy rozważają biografię Darwina i wpływ czasów, w jakich żył, na jego odkrycia. Nieobcy jest im też temat błędnego wykorzystywania Darwinowskich inspiracji, czyli tak zwany darwinizm społeczny. Językoznawcy badający ewolucję języków wyraźnie podążają ścieżką wytyczoną przez Darwina.

Jeśli zatem chcesz napisać pracę na nasz konkurs, masz wiele możliwości. Nie musisz być pasjonatem biologii, możesz ująć ten temat od zupełnie innej strony. Jeśli na przykład lubisz malować, zastanów się, jaki wpływ może mieć ewolucja na nasz gust artystyczny. Dlaczego w ogóle cenimy malarstwo i widzimy kolory – w końcu nie wszystkie zwierzęta dostrzegają barwy… A jeśli twoją pasją jest informatyka, wiesz na pewno, że samouczące się algorytmy potrafią być naprawdę niezłe. Często przechodzą one podobny proces, co organizmy na Ziemi podległe zjawisku doboru naturalnego.

A jeśli twoją pasją jest biologia, masz oczywiście wiele możliwości. Podobnie jak biologowie występujący na naszych Dniach Darwina możesz mówić o ewolucji w sposób ogólny, analizując cały jej mechanizm, ale możesz też skupić się na szczególnie ciekawym gatunku żywych organizmów i przeanalizować wpływ ewolucji na ten organizm. A może opowiesz nam swojej Darwinowskiej inspiracji, która nie jest ani jednym, ani drugim?

Zachęcamy was zatem do przesyłania prac!

Prace opatrzone pseudonimem należy nadsyłać drogą mailową na adres: zarzad@psr.org.pl wraz z wypełnioną kartą uczestnika oraz podpisanym oświadczeniem.

Termin nadsyłania prac: 25 stycznia 2025.

Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas X Wrocławskich Dni Darwina 15 lutego 2025 roku w Instytucie Biologii Środowiskowej UWr. przy ul. Sienkiewicza 21 we Wrocławiu.

Poniżej znajdziecie w dokumentach do pobrania: regulamin konkursu, klauzulę informacyjną, kartę uczestnika oraz oświadczenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishUkraine